מי אני?

שמי הילה שבורון, אני עובדת סוציאלית שיקומית (MSW) ומדריכת הורים. לאחר שנים רבות של עבודה בעמותות בעיקר בתחומי שיקום והתפתחות הילד, כיום אני עוסקת בהדרכות לעובדים סוציאליים ולמנהלים בתחום השיקום, ומעבירה סדנאות והרצאות בתחומי השיקום והתפתחות הילד.

בתפקידי השונים הובלתי והדרכתי צוותים רבים ממקצועות הבריאות, וצוותים שיקומיים. אני מאמינה גדולה בצמיחה- גם של אנשים הנמצאים בתהליך שיקום וגם של הצוותים המלווים אותם. אני מאמינה כי התבוננות מעמיקה וניתוח מדויק של התנהגויות, עבר והווה, הבנת הסביבה בה חי אדם- יכולים להוות המפתח העיקרי למציאת הנתיב הנכון לתהליך משמעותי.

אני מאמינה כי על אנשי מקצוע בתחום זה לעבוד ביצירתיות ובאופטימיות ומחזיקה באמונה גדולה שאין אדם שלא ניתן לסייע לו להגיע לאיכות חיים טובה יותר, גם אם הצעדים יהיו קטנים ולאורך זמן.

אני מביאה עמי הרבה ניסיון מהשדה השיקומי אך גם ידע תיאורטי רב ומעודכן. השילוב של למידה והמשגה תיאורטית יחד עם פרקטיקה וכלים ישומיים הם לתפיסתי המפתח לצמיחה של אנשי מקצוע.

הדרכות לאנשי מקצוע

הדרכות פרטניות וקבוצתיות לאנשי מקצוע העובדים בתחומי השיקום והתפתחות הילד. לאורך שנות עבודתי הדרכתי מדריכים רבים, עובדים סוציאליים ומנהלי מסגרות – במפגשים שבועיים פרטניים ובקורסים וסדנאות במסגרות השונות- בבית הספר המרכזי, בקורסי קרן שלם, ובארגונים רבים.

למי מיועדות:

לעובדים סוציאליים שיקומיים העובדים במסגרות דיור, תעסוקה או פנאי, בכל סוגי הלקויות והנכויות. הדרכה העוסקת בכל תחומי השיקום והנכויות, הדרכה על הדרכת צוותים, קבלת כלים טיפוליים ושיקומיים ובנית תכניות קידום/ שיטת הרף , הנגשה קוגניטיבית, ניהול תיק.

לרכזים ומנהלים של מסגרות שיקומיות שונות - בתחומי ניהול צוות, הובלת אסטרטגיה וחזון, בניית אג'נדה שיקומית וישומה, הובלת שינויים ארגוניים, עבודה עם משפחות ועוד.

לצוותי מדריכים וצוותים של מסגרות שיקומיות. הדרכות קבוצות משלבות הרצאות תיאורטיות עם סדנא מעשית.

לצוותי מקצועות הבריאות בתחום התפתחות הילד – הדרכה בנושאים הנוגעים לניהול ותיאום תיק, עבודה עם משפחות, עבודה בסביבה הביתית.

לגננות/ סייעות/ ומורות בחינוך המיוחד או העובדות בשילוב של ילדים עם מוגבלות: סדנאות והרצאות בתחומי התפתחות תקינה ומעוכבת, עבודה עם משפחות, ועוד.

הדרכות הורים: הדרכות הורים מתקיימות אונליין, דרך האינטרנט להורים לפעוטות וילדים בגילאי גן עד בית הספר היסודי. ההדרכות מיועדות להורים המתלבטים בשאלות של סמכות הורית, נוכחות הורית, גבולות, התפתחות הילד וחיפוש אחר הדרך ההורית המתאימה לכם.

אני מאמינה כי לכל הורה יש את הדרך הנכונה עבורו לגדל את ילדיו ואם נתקלים בקשיים ניתן למצוא דרכים מותאמות אישית לכל משפחה לפי הערכים והדרך בה היא מאמינה.

הרצאות וסדנאות

בעשר שנים האחרונות אני מלמדת ומרצה בכל רחבי הארץ, לקהלים שונים של אנשי מקצוע בתחום ניהול השיקום והתפתחות הילד. חלק מהנושאים בהם אני עוסקת:

 • מבוא למוגבלות- היכרות עם הלקויות השונות, גישות בשיקום (המודל החברתי, גישת הכוחות ועוד)
 • שירות מוכוון אדם ויישום מול ה ICF בעבודת השיקום.
 • לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז
 • עבודה עם משפחות
 • התערבות בסביבה הטבעית
 • עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות
 • תהליכי שינוי- סדנא להבנת הקשיים בתהליכי שינוי ברמת הפרט והמסגרת
 • התפתחות תקינה ומעוכבת (התפתחות הילד, התפתחות חברתית)
 • אתיקה, ניהול תיק וניהול קשר מסייע
 • תפיסת תפקיד מול הגדרת תפקיד וציפיות תפקיד
 • עקרונות עבודה בשיקום
 • התמודדות עם שחיקה בעבודה
 • מבוא לגישור וניהול משא ומתן
 • עבודת צוות
 • יצירת קשר טיפולי ותהליכי פרידה

ההרצאות מותאמות אישית בכל סדנא מחדש, ולכל קהל. לנושאים נוספים- צרו עמי קשר.

יעוץ לארגונים בתחום השיקום

 • אבחון ארגוני- תהליך הערכה כולל לארגון שמטרתו גיבוש חזון ואג'נדה מקצועית, הערכת מצב של פערים קיימים בין החזון לבין תפיסות העולם המקצועיות של חברי הארגון, מהנהלת הארגון ועד אחרון העובדים. כמו כן יכלול האבחון הגדרה של מיקום הארגון מול תפיסת מנהל מוגבלויות (שירות מוכוון אדם ויישומי מודל הICF ), הגדרת "צוואר הבקבוק" – נקודות התורפה אותן יש לפתח על מנת להוביל את הארגון לעבר הגשמת החזון.


 • יעוץ וליווי בתהליך שכתוב נהלים והגדרות תפקידים בהתאמה לתפיסות המקצועיות.


 • סקר משאבים- מציאת משאבים ארגוניים שיכולים להוות מקור הכנסה ולבסס את הקיימות הכלכלית של הארגון, ובניית תכנית עבודה לפיתוח משאבים אלו.


 • פיתוח והכשרות צוותים- הדרכות פרטניות לצוות מוביל, הדרכות קבוצתיות, קורסים והשתלמויות פנים ארגוניות המותאמות בדיוק לצרכים הארגון כפי שאופיינו בתהליך האבחון.

השכלה וניסיון מקצועי

השכלה

תואר בשני במנהל עסקים, המכללה האקדמית אונו.

תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בעבודה סוציאלית שיקומית

קורס גישור בסיסי

קורסי ניהול שונים ביניהם קורס ניהול בממשק הבין מגזרי, וקורס יזמות עסקית.

הכשרה בהדרכת הורים בשיטת NVR, פרופסור חיים עומר.

ניסיון בעבודה

על הספה – אינדקס המטפלים המתקדם בישראל,מנהלת תוכן בפורטל העוסק בתחומי הטיפול הרגשי, התפתחות הילד ומקצועות הבריאות.

מרצה ומדריכה עצמאית- בבמכללה הטכנולוגית רופין, בבית הספר המרכזי, בתכנית שלבים (קבוצת הדרכה למקצועות הבריאות), האוניברסיטה המשלבת בבית איזי שפירא, תנועות הנוער המשלבות ועוד.

בית איזי שפירא- מנהלת תכניות לימודים במכון טראמפ ללימודי המשך בשיקום ונכויות התפתחותיות.
מנהלת שירותים טיפוליים לקהילה- ניהול על של שש מחלקות טיפוליות בבית איזי שפירא ביניהן מרפאת שיניים, יחידה להתפתחות הילד, מרכז ספורט שיקומי ועוד.

אבני דרך - מרכז להתערבות מוקדמת בסביבה הביתית- מנהלת צוות מקצועי, מדריכת הורים ומנהלת תיקים.

מיחא ת"א- עובדת סוציאלית בחטיבת הגיל הרך.

אונים - הקמה וניהול פנימיית "מיתר". בית לילדים עם לקויות שמיעה וקשיים רגשיים, התנהגותיים ומשפחתיים נוספים. עו"ס בדירה טיפולית "גוונים" לבוגרים בעלי ליקויי למידה, קשיי תפקוד והסתגלות על רקע אורגני. עו"ס בהוסטל בית "קשת" (לבוגרים עם לקות שמיעה).אני מאמינה

אני מאמינה כי על אנשי מקצוע בתחום זה לעבוד ביצירתיות ובאופטימיות ומחזיקה באמונה גדולה אין אדם שלא ניתן לסייע לו להגיע לאיכות חיים טובה יותר, גם אם הצעדים יהיו קטנים ולאורך זמן.