על הספה - פורומי מומחים

פורום אבחונים

בן שנה ועשרה חודשים עיכוב שפתי

פורום אבחונים

פורום אבחונים מנהלת פורום ד"ר רונית רוט חנניה
פסיכולוגית התפתחותית מומחית, מוכרת ע"י משרד הבריאות. סיימה פורום אבחונים
לימודי תואר שני ושלישי בארה"ב, עם התמחות ממוקדת באבחון והתערבות בגיל הרך בארה"ב ובישראל. עובדת מזה מספר שנים כפסיכולוגית התפתחותית בכירה במכון להתפתחות הילד וכן כמרצה בתכנית לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה התפתחותית (אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית תל-אביב יפו. אבני דרך הינו מרכז התפתחותי להתערבות מוקדמת. הצוות המקצועי שלנו מגיע הביתה ונותן את הטיפולים בסביבה הטבעית של הילד.

הפורום עוסק באבחונים של ילדים: אילו סוגים של אבחונים קיימים וכיצד יודעים איזה אבחון מתאים ומתי? כיצד קוראים ומבינים את תצאות האבחון? מתי כדאי לפנות לאבחון וכמה זמן אורך התהליך?

תחומי הפורום:

* אבחונים של ילדים.
* סוגי איבחונים.
* איזה איבחון מתאים ומתי.
* קריאת תוצאות האיבחון.
* מתי כדאי לפנות לאבחון ואיך....

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

כל מה שצריך לדעת על אבחונים

שאלה:  בן שנה ועשרה חודשים עיכוב שפתי  -  (לילי)


שלום רב, בני בן שנה ועשרה חודשים היה איתי שנה שלמה בבית בגלל הקורונה. נאלצתי לעבוד מהבית ולצערי הרב הוא גם צפה מידי פעם בטלויזיה.. בגיל שנה ראיתי שיש אבני דרך שהוא לא עשה כמו ביי או להצביע על אור וכפיים. היינו באבחון אצל רופא בהתפתחות הילד והומלץ על קלינאית וריפוי לאט לאט הוא ביצע את אבני הדרך שמצים לגילו אנחנו עדיין במעקב בקופה . עדיין יש לו עיכוב בשפה ( למרות שכמעטבכל יום יש לו מילה חדשה)והיתה תקופה שהוא נשך כנראה בגלל שעדיין לא מדבר. המליצו לנו לעשות אבחון מקיף השאלה שלי היא: מכיוון שאת כל אבני הדרך הוא עשה באיחור של חודשיים בערך ,האם לא כדאי לחכות עם האבחון ולראות אם ידביק את הפער או לעשות אבחון כבר עכשיו האם יש לזה משמעות ? בדרך כלל עושים בגיל שנתיים ובגלל שאת הכל הוא עשה באיחור אני מפחדת שנעשה לו אבל והאבחון לא יהיה מדויק.

תשובה:  בן שנה ועשרה חודשים עיכוב שפתי - (צוות אתר על הספה)


שלום רב, קשה לי לענות על כזו שאלה בלי לראות את הילד, התיאור שלך מאוד כללי, אני ממליצה לפנות לרופא הילדים שלכם ולהתייעץ איתו. כמו כן פיזיותרפיסטית התפתחותית יכולה לראות את התפקוד של הילד ולהגיד האם יש סיבה לדאגה וצורך בטיפול. בהצלחה צוות על הספה
 X