על הספה - פורומי מומחים

פורום אבחונים

ילדה בת שבעה חודשים אני מודאגת

פורום אבחונים

פורום אבחונים מנהלת פורום ד"ר רונית רוט חנניה
פסיכולוגית התפתחותית מומחית, מוכרת ע"י משרד הבריאות. סיימה פורום אבחונים
לימודי תואר שני ושלישי בארה"ב, עם התמחות ממוקדת באבחון והתערבות בגיל הרך בארה"ב ובישראל. עובדת מזה מספר שנים כפסיכולוגית התפתחותית בכירה במכון להתפתחות הילד וכן כמרצה בתכנית לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה התפתחותית (אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית תל-אביב יפו. אבני דרך הינו מרכז התפתחותי להתערבות מוקדמת. הצוות המקצועי שלנו מגיע הביתה ונותן את הטיפולים בסביבה הטבעית של הילד.

הפורום עוסק באבחונים של ילדים: אילו סוגים של אבחונים קיימים וכיצד יודעים איזה אבחון מתאים ומתי? כיצד קוראים ומבינים את תצאות האבחון? מתי כדאי לפנות לאבחון וכמה זמן אורך התהליך?

תחומי הפורום:

* אבחונים של ילדים.
* סוגי איבחונים.
* איזה איבחון מתאים ומתי.
* קריאת תוצאות האיבחון.
* מתי כדאי לפנות לאבחון ואיך....

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

כל מה שצריך לדעת על אבחונים

שאלה:  ילדה בת שבעה חודשים אני מודאגת  -  (יהודית)


נולדה לי ליפני שבעה חודשים תינוקת מקסימהבנ נ יתוח קיסרי. התינוקת חירשת ( כנראה על רקע גנטי) מועמדת לשתל כוכליארי עוד לא מושתלת ולא שומעת. מבחינה התפתחותית מחזיקה חפצים ומסתובבת מהגב לבטן . לעיתים מצליחה לזחול אחורה אבל מסתובבת סביב צירה כל הזמן?? מבחינת קשר עין היא חייכנית צוחקת וממלמלת ( אפילו שיש לקות שמיעה)אבל.... קשר עין שלה הוא בעיקר במצב שכיבה אך שעומדים איתה היא מסיתה מבט נראה כי דעתה מוסחת. על המשטח בסדר בטרמפולינה בסדר וכו... באופן כללי במצב שכיבה קשר עין יותר טוב. עוד חשוב לציין שהייתה לה העדפת צד שהייתה קטנה יותר השאלה שלי היא כזאת... האם חירשות וקשר עין איכותי קשור? האם יש הסחות בגיל כזה? והאם הפעולות שמבצעת לא מעידות על עיכוב??? האם העדפת הצד היא זאת שיכולה להיות אחראית לכך? תודה מראש ??

תשובה:  ילדה בת שבעה חודשים אני מודאגת - ( דר רונית רוט )


יהודית שלום, את מתארת מורכבות התפתחותית שעשויה להיות תוצאה הן של לקות השמיעה, הן של העדפת-הצד, והן כתוצאה של לקויות אחרות, שאינן קשורות לשתי אלה. העובדה שהיא יוצרת קשר עין וממלמלת וכמובן מתחילה לנוע בעצמה, משמחת מאוד, ובהחלט יתכן שאחרי התיקון השמיעתי היא תוכל לצמצם פערים נוספים. יחד עם זאת, מאוד חשוב שהיא תהיה במעקב צמוד של המכון להתפתחות הילד ותהיו מלווים כל הזמן בצוות רב מקצועי שכולל, מלבד קלינאית תקשורת שבוודאי יש במיח"א, או באחד האירגונים המקבילים, גם רופאה התפתחותית או נוירולוגית וכן פסיכולוגית התפתחותית, מרפאה בעיסוק ופיזיותארפיסטית. למיטב ידיעתי עבור ילדים עם אבחנה כשלה מוגדרים בקופות החולים כילדים 'סומטיים' והם זכאיים לסל שירותים רחב מהמכון להתפתחות הילד. בהצלחה, מיכל
 X