על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

אובדן משפחה ודיכאון

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  אובדן משפחה ודיכאון  -  (אנונימית)


השנה אני מתמודדת עם אובדן אימי היקרה ודיכאון שנמשך עוד לפני שהיא נפטרה כשהיא הייתה נכה.הייתי מטפלת בה. עוד לא נגמר השנת אבל ודוד שלי נפטר, התאבד. אני במשבר שאני לא יודעת איך לצאת מיזה שנים אני נלחמת עם עצמי בדיכאון שחוזר ומחשבות אובדניות. מנסה למלא את חיי בעיסוקים ובעבודה. הציעו לי לקחת כדורים עם מרשם אבל אני מפחדת לקחת כדורים שיש להם תופעות לוואי חזקות. כי גם ככה אני סובלת מעייפות ונידנודי שינה. האם יש טיפול פסיכולוגי ללא כדורים? יש תרופה טיבעית? והאם אתם מקבלים דרך קופת חולים מכבי?

תשובה:  אובדן משפחה ודיכאון


שלום לך, טיפול ממושך באדם אהוב ידוע כגורם סטרס משמעותי ביותר, וכמובן שגם האובדנים שחווית הנם קשים להתמודדות. לאור התחושות שאת מתארת, כדאי מאוד לפנות לסיוע מקצועי. מעבר לכך שטיפול תרופתי בדכאון נחשב ליעיל ובטוח, בהחלט ניתן וכדאי להיעזר גם בטיפול פסיכולוגי. שיהיה בהצלחה ושלא תדעי עוד צער!
 X