על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

איזה טיפול יכול לעזור לי

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  איזה טיפול יכול לעזור לי  -  (מתלבטת)


יש לי פחדים מכשלון שנוצרו (ואולי כבר היו בי) בתקופת הקורונה. לאחר שהצלחתי לקדם את הקריירה שלי והגעתי למשרה בה מאוד רציתי, כעבור כשנה הרגשתי מתמוטטת וכעבור עוד כמעט שנה עזבתי את העבודה כמ לא יכולתי יותר לישון מאחר יותר מדיי מטלות שקודם לכן לא הייתי צריכה לשאוג לכולם (ללמד במקום בית הספר, לנקות במקום המנקה, לבשל יותר, להיות אמא לילדים ועוד). אז החלו לצוף לי תחושות בדידות שכבר חוויתי בעבר, והעבר הרחוק שלי שאני די מדחיקה ולא זוכרת הרבה ממנו מלבד הצעקות, המכות, אולי גם החוסר באוכל שגורם לי להיות מאוד מודאגת לגבי אוכל. יש לי הרגשות בדידות וקשיים ליצור חברויות חדשות, שינה לא רציפה, כעס חדש שהתעורר לגבי ההורים ואיך גדלנו, הפחד להכשל כי עזיבת העבודה והקושי שחוויתי במהלך העבודה ובמקביל עם הקורונה, נטעו בי פעם שלא אצליח שוב להתחיל מחדש ואולי שוב יהיה לי קשה להתמודד עם הכל (למרות שהילדים כבר שוב במסגרות). אני חשה לא מספיק טובה, ביטחון ירוד, בדידות, מועקה, לא מספיק חכמה, לא מוצלחת מספיק, לא מוצאת את עצמי, קושי לבצע פעילות כמו דאגה לבית או לימוד של דברים שמעניינים אותי, אני מבקרת את עצמי המון, מתקשה לישון שינה רגועה. איזה טיפול עליי לחפש? כבר אין לי כוחות להתמודד עם הרגשות האלו ואני רוצה לעזור לעצמי לגדול מזה ולהחלים את הנפש שלי. אני לא יודעת אם זה העבר הרחוק או הלא רחוק, או אולי הקורונה ש גרמה חי להיות מותשת ובמשבר. אודה להכוונה.

תשובה:  איזה טיפול יכול לעזור לי - (הלה רובין מי-טל)


שלום, את מתארת קשיים והתמודדויות שרבים חוו בתקופת הקורונה, לצד הצפה של תכנים וזכרונות מהעבר, ובהחלט כדאי להשיג פינה לעצמך ולהיעזר. אני ממליצה לפנות לטיפול פסיכולוגי, שיסייע הן בכלים להתמודדויות היומיומיות והן בעיבוד חוויות העבר העמוקות יותר. בהצלחה!
 X