על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

הזעת יתר

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  הזעת יתר  -  (תומר)


שלום דוקטור, אני בן 29. בחודש מאי האחרון נטלתי כדורי ריטלין ולמדתי רבות למבחנים. סבלתי מהזעת יתר בבית השחי אך הבנתי שאלו תסמינים לגיטימיים של הריטלין. כיום, חצי שנה אחרי נטילת הריטלין והמבחנים, תסמין הזעת היתר עדיין לא עבר לי ואני סובל מזה מאוד. מזיע מהבוקר עד הערב (חוץ מהלילה). האם לדעתך מדובר בחרדה? האם יכול להיות שהמוח שלי נכנס למצב של סטרס מסוים? אני לא יודע לאיזה מישור עליי לפנות כדי לטפל בבעיה.. אציין שמעולם לא סבלתי מהזעת יתר. תודה.

תשובה:  הזעת יתר - (הלה רובין מי-טל)


שלום תומר, יתכן שלהזעה יש קשר לחרדה, אך אם אין תסמיני חרדה אחרים, וכאמור יש את נטילת הריטלין ברקע, בשלב הראשון כדאי לפנות לרופא ולעשות בירור פיזי לגבי הריטלין ובכלל. בהצלחה!
 X