על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

זיכרון של צלצול שגורם לפחד

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  זיכרון של צלצול שגורם לפחד  -  (ארז)


שלום, אני באמצע שנות ה- 40. לפני כשנה בעקבות תסבוכת משפטית נאלצתי להחזיק טלפון אחר (באופן זמני לחודשים ארוכים) עם אפשריות שלא היו לי בטלפון שלי. לטלפון זה היה צלצול מסוים (מנגינה כלשהי). באותה תקופה מאוד חששתי מהתביעות המשפטיות וכו'. בתקופה זו בכל פעם שהתקשרו אלי, זה היה מקפיץ לי את הלב. כי חששתי שזה קשור לנושא המשפטי. כבר מעל חצי שנה שהטלפון הזה כבר לא אצלי (וגם לא מנגינת הצלצול ההיא). אמנם הנושא המשפטי עדיין לא הסתיים, אך החששות ירדו מאוד, למרות שאני עדיין במתח לפעמים. מכיוון שזה עדיין לא הסתיים. הדבר ההזוי הוא, שעד היום בכל פעם שאני שומע את מנגינת הצלצול ההוא בטלפונים של אנשים אחרים, הלב שלי קופץ עם הרגשה לא טובה בכלל, בעקבות שמיעת המנגינה ההיא. מה עושים? כיצד מפרידים בין שמיעת המנגינה ללחץ והפחד מהנושא המשפטי? תודה.

תשובה:  זיכרון של צלצול שגורם לפחד


שלום ארז, הקישור בין גירוי מסוים לבין חוויה (בעיקר חוויית פחד) נפוץ למדי. במקרים רבים הוא חולף בעצמו עם הזמן. אם לתחושתך הדבר פוגע באיכות חייך ניתן לפנות לטיפול- הטיפול המומלץ במקרה זה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בהצלחה!
 X