על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

חרדות, פרנויה ומשבר אמון

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  חרדות, פרנויה ומשבר אמון  -  (ש.)


לפני מספר חודשים גיליתי בנייד של בן הזוג שלי תמונות אינטימיות שהסתיר ממני, הייתי בטוחה שהוא שלח את זה למישהי אבל הוא חזר וטען שמדובר בתמונות ישנות שצולמו עוד לפני שהכרנו והוא מחק אותן רק עכשיו כי נתקל בהן במקרה כשחיפש משהו באלבום התמונות בטלפון (התמונות היו באלבום תמונות שנמחקו באייפון). מאז אותו היום אני לא שקטה, כל הזמן מחפשת סימנים לבגידה, לא מצליחה לישון, עצבנית, מפחדת לצאת מהבית כי אני מוצפת במחשבות על כך שזאת תהיה ה"הזדמנות" שלו לבגוד, חושדת בכל תנועה או משפט שלו ומתעמתת איתו בלי סוף. הוא ממשיך להגיד שאני מדמיינת אבל אני כל הזמן במחשבות והרגשת חוסר אמון. הוא טוען שאני כבר לא מבדילה בין דברים שהם לא בסדר באמת לבין דברים נורמליים לחלוטין שהוא תמיד היה עושה ואני בוחרת לפרש אחרת. איך מבדילים בין הדברים? איך מרגיעים את הפחד? בכל פעם שאני נתקלת במשהו חשוד אני נכנסת להתקף חרדה שלוקח לי שעות להירגע ממנו. נהייתי אובססיבית לנושא, אין לי תיאבון, אני לא מתרכזת בלימודים, אני כל הזמן חושבת מה הוא עושה ועם מי הוא מדבר ומסתכלת על השעון וסופרת את הדקות מהרגע שיצא ועד הרגע שחזר אם הוא יוצא לדברים קטנים כמו סופר, לזרוק את הזבל וכו'. אני חסרת שקט, אני בוכה בלי סוף, אני מרגישה שכל מילה שהוא אומר לי היא שקר ולמרות שבסוף כל מריבה אנחנו מסכמים שאני נרגעת ומתחילה לתת בו אמון ומספיקה לחשוב ככה, אני חוזרת לאותה הרגשה כבר יום למחרת. חייבת עזרה, חייבת להבין מה עליי לעשות כדי להפסיק עם החרדות והפרנויות.

תשובה:  חרדות, פרנויה ומשבר אמון


שלום ש', אם הדבר נמשך כבר כמה חודשים ללא שיפור אני ממליצה לפנות לסיוע מקצועי. איני יודעת מה טיב הקשר ואם יש רקע לבעיות האמון, אך כדאי לפנות לייעוץ ולהבין אם במקרה זה כדאי טיפול פרטני או טיפול זוגי. בהצלחה!
 X