על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

לא מבינה מה קורה לי

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  לא מבינה מה קורה לי  -  (שני)


היי, לפני חודשיים סבתי נפטרה ומיד כשקמנו מהשבעה התחיל לי כאב ראש כל כך חזק שלא עזב לרגע במשך שבוע, לאחר מכן כל שלושה ימים בערך הפסיק כאב במקום אחד ועבר לשני ולאט לאט הבנתי שאני סובלת מחרדות ומחשבות שווא, דאגנות יתר ופחדים ממחלות כשהבנתי את זה הכאבים נעלמו, אך לאחר חודש גם סבא שלי נפטר והכאבים חזרו בעוצמות גבוהות יותר, בכל פעם במקום אחר, לפני כמה ימים באמצע העבודה התחיל לי נימול חזק בשתי הרגליים לאורך כל הרגל ולאחר מכן גם בידיים, דפיקות מואצות וחרדה מטורפת שמשהו קורה לי, ביצעתי אקג ובדיקות דם שיצאו תקינים ונאמר לי שזה מחרדה גם במשך הימים האחרונים הרגשתי שאני לא יכולה לדרוך כל כף רגל שמאל היא הייתה כמו אבן, ולאחר מכן גם רגל ימין ופתאום גם כפות הידיים נעשו קשות וחלשות כאלה, יכולה להזיז ויש תחושה אבל הידיים מרגישות איטיות האם זה גם נובע מחרדה? פחדתי מניוון שרירים וקראתי על המחלה ואני מרגישה שאני מאמצת את כל הסימפטומים שלה לאחר שקראתי איך זה מתחיל מרגישה גם כאבים בלסת, ואתמול בעת שתיית מים קרים הרגשתי שהלסת שלי משתתקת מאוד מפחדת וכבר לא מבינה מה קורה לי האם הכל קשור בהכל??

תשובה:  לא מבינה מה קורה לי


שלום שני, סימפטומים גופניים שונים אכן יכולים להוות סימן לחרדה או למצב רגשי אחר. עם זאת, ראשית יש לשלול גורם גופני לתחושות האלה. אני ממליצה לפנות לרופא המשפחה, ובמקביל לבירור הגופני כדאי גם לפנות לטיפול רגשי שיעזור בהתמודדות עם התחושות הקשות שאת מתארת. בהצלחה!
 X