על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

בדידות

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  בדידות  -  (לינוי )


צהריים טובים, הוריי בני 76, עברו בחייהם קשיים בנושא הזוגיות. התגרשו וחזרו לאחר 10 שנות פרידה. בשנות ילדותי אני באמת זוכרת זוגיות טובה, הבעייה התחילה מאז שאבי יצא לפנסייה מוקדמת. כל נושא הגירושין השפיע על אבי בריאותית. (בגלל מערכת העצבים, הרגלים שלו בקושי מתפקדות) הוא הולך בקושי רב. בעבר היה אדם מאוד פעיל, עושה הליכות, רוקד ריקודי עם, ובעיקר חברותי מאוד. אבי חולה סכרת (מזריק אינסולין) עבר מספר צינתורים, ולפני שנה וחצי עבר ניתוח מעקפים. אמי מעשנת כבר 60 שנה, מצבה הבריאותי תקין, לא סובלת ממחלות רקע. תמיד דאגה לשמור על עצמה. יש לציין שאמא קיבלה אחרי הלידה שלי דכאון אחרי לידה, והיא מטופלת עד היום בכדור להורדת מתח. עם כל הבעיות הבריאותיות שלו, הוא עדיין יוצא לעבודה כל יום. (שמרגן בגן ילדים)עבודה למשך שעתיים. אחר כך הולך לעשות ספורט. מנסה להיות פעיל כמה שיותר. לעומת זאת אמי רב החיים לא החזיקה מעמד במקום עבודה, אין לה מסגרת של חברות, רב הזמן נמצאת בבית. ולדעתי זה בכלל לא מפריע לה. לעומת זאת אבא אדם מאוד חברותי, וממש ממש קשה לו נושא הבדידות. (הוא אמר לי שבוע שעבר, וזה עשה לי רע לשמוע) חבר טוב נפטר, לפני הגירושין היה להם קבוצת של חברי ילדות (זוגות נשואין) והם התנתקו מהוריי. אני מכירה את כולם ממש טוב, השאלה אם אני יכולה לפנות אליהם? או להתערב נושא. כי רוצה שיהיה לאבא כיף וטוב. אבא בנוסף הציע לפנות לאנשים שמחפשים זוגות לשחק רמי, או לצאת לבית קפה פעם בשבוע. באמת שאני לא יודעת איך לעזור לו, ורוצה מאוד. תודה רבה על המענה.

תשובה:  בדידות - (שרון האס-שופטי)


לינוי שלום רב, תודה רבה על פנייתך. עולה ממכתבך שאת מודאגת מאוד לגבי אבא, שעל פי התיאור שלך היה אדם חברותי ופעיל בעברו וכעת הוא סובל מאוד מבדידות ונראה שהיה מאוד רוצה למצוא דרכים ליצירת קשרים חברתיים. העובדה שהוא משתף אותך בכך מעידה על הקשר בינכם ואולי גם על מידת הקושי שזה מהווה עבורו. תקופת משבר הקורונה המתמשכת גרמה בין היתר לצימצום גדול של פעילויות תרבותיות, מועדונים ומרכזים חברתיים, הוטל סגר, אנשים התבקשו להימנע ממפגשים חברתיים ומשפחתיים, התגברה החרדה מאיום על החיים והבריאות וכל אלו הציפו והחריפו תחושות בדידות ומצוקה נפשית. יתכן מאוד שגם לכך היתה השפעה גדולה ומשמעותית על המצוקה בה אבא נמצא כעת. נפלא וחשוב ביותר שאבא מגייס כוחות ודואג לעצמו לפעילות: הולך לעבוד מס' שעות ביום ועוסק בפעילות גופנית, גם אם היא ממלאה רק חלק מסוים של היום. לא הזכרת היכן אבא עושה פעילות גופנית - האם במסגרת מסודרת? בהרבה מסגרות של ספורט יש גם היצע מסוים של פעילויות נוספות וכך לעיתים מתאפשר ליצור קשרים חברתיים. בנוסף הזכרת את חברי הילדות איתם ניתק הקשר. יתכן שכדאי לעודד את אבא לחשוב ולנסות למצוא דרך לחדש את הקשר עם אחד או שניים מבין חברים אלו. מאוד יתכן שהם ישמחו על חידוש הקשר. אפשר לבדוק באזור המגורים של ההורים אלו מסגרות קיימות ואלו פעילויות מתקיימות, על אף מצב הקורונה וההגבלות הנוכחיות. במידה ויש, כדאי לשוחח עם אבא ולברר האם היה מעוניין להצטרף למה שקיים ונגיש עבורו. אולי אבא מוכן גם לשמוע על חוגים ופעילויות בתחומים שונים בהם לא חלק בעבר, אך מוכן להתנסות ולגלות האם זה יכול להתאים לו. יתכן ששם יכולים לצמוח קשרים חברתיים מסוימים שיסייעו לרווחה הנפשית שלו ויפיגו מעט את תחושות הבדידות. במידה ותרצי להתייעץ שוב בהתכתבות או בטלפון אני מזמינה אותך. בברכה ובהצלחה, שרון האס שופטי עו"ס גרונטולוגית נייד: 052-4787983 Email: [email protected]
 X