על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

זכויות ביטוח לאומי

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  זכויות ביטוח לאומי  -  (עמנואל)


אני בן 79, התאלמנתי מאשתי לפני הרבה שנים ואני חי לבד. בשנים האחרונות אני סובל מיתר לחץ דם, ומסכרת. עד לפני זמן קצר הסתדרתי באופן די עצמאי והשתדלתי לשמור על כך בכל כוחותי. בשבועות האחרונים אני מרגיש שבריאותי מתדרדרת: אני חלש יותר, סובל מסחרחורות, פחות יציב, נפלתי מספר פעמים (ללא פגיעה משמעותית) ולכן גם הבטחון שלי לבצע מטלות שונות ירד. כיום אני מרגיש צורך בקבלת עזרה בעריכת קניות, בבישול, ברחצה בליווי לרופאים ובדיקות שונות וכד'. הבנתי שבגילי אני זכאי לקבל עזרה של מטפל/ת מביטוח לאומי. אני רוצה לברר מה הם זכויותי לקבל עזרה מביטוח לאומי? וכיצד ניתן לקבלן?

תשובה:  זכויות ביטוח לאומי - (0)


לפי דבריך נראה שאתה מאוד מודע למצבך ולמרות הצורך המובן והחשוב בעצמאות, אתה מוכן לקבל עזרה ויתכן מאוד שאתה זכאי לה מביטוח לאומי. העזרה הניתנת מביטוח לאומי לאנשים מגיל פרישה, נקראת גמלת סיעוד. בכדי לבדוק את הזכאות לגמלת סיעוד צריך לבדוק קודם כל את סך ההכנסות החודשיות שלך. במידה והכנסותיך החודשיות הקבועות מפנסיות (שלך ושל אשתך אם יש), קצבאת זקנה ושארים, הכנסות משכ"ד - אינן עולות על 14,200 (נכון ל-2016), סביר להניח שאתה זכאי לגמלת סיעוד. באתר של ביטוח לאומי (באינטרנט) ניתן להוריד טפסים לבקשת גמלת סיעוד. תצטרך למלא את הטפסים ולצרף אליהם: אישורי הכנסות ל-3 חודשים אחרונים, טופס מידע רפואי מרופא/ת המשפחה, במידה ויש סיכומי אישפוז או חוות דעת רפואיות עדכניות נוספות חשוב לצרפן, כמו כן צריך לכתוב הצהרת הכנסות (ניתן לעשות זאת בכתתב יד על דף נייר עם חתימתך בסוף ההצהרה). כדי להקל על עצמך בכל התהליך, (מציאת הטפסים, הדרכה במילואם, צרוף מסמכים רפואיים ואישורי הכנסה ושליחה לביטוח לאומי), תוכל לפנות לאחת מחברות הסיעוד שנמצאות באזור מגוריך ולבקש את עזרתם והדרכתם במילוי הטפסים ובטפסים שיש לצרף. הם יוכלו לסייע בכך וכן יוכלו לשלוח את הטפסים לביטוח לאומי. בנוסף עד שתתקבל תשובה מביטו לאומי חברת הסיעוד תוכל לתת לך, למשך כחודש שרות שנקרא "טרום סיעוד" שזה בד"כ כ-6 שעות שבועיות של עזרה/טיפול על חשבונה של חברת הסיעוד. לאחר שהבקשה הוגשה ובמידה ואינך עובר את רף ההכנסות שנקבע, משהו מביטוח לאומי יצור איתך קשר טלפוני, על מנת לתאם איתך ביקור של מעריכה מטעמם, (בדרך כלל זו אחות או פזיוטרפיסטית). בביקור של המעריכה אתה תשאל על מצבך הבריאותי והתפקודי, על התרופות שאתה לוקח וכן תתבקש לעשות כמה פעולות שיאפשרו לה להתרשם מתפקודך ולאחר מכן להעביר את כל הנתונים לביטוח לאומי. לאחר כשבועיים שלושה תקבל תשובה האם בקשתך אושרה או לא.
 X