על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

תמיכה רגשית המשתמשת באמצעי תקשורת חלופיים

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  תמיכה רגשית המשתמשת באמצעי תקשורת חלופיים  -  (איריס )


שלום, אמי בת 80, אובחנה עם PBP, מחלה ניוונית מתפתחת. בשלב זה של המחלה קיים קושי בבליעה ואובדן היכולת להפיק דיבור (דיסארתריה קשה). מצב רוחה של אמי מאד ירוד. האם יש אפשרות לתמיכה רגשית המשתמשת באמצעי תקשורת חלופיים כמו כתיבה?

תשובה:  תמיכה רגשית המשתמשת באמצעי תקשורת חלופיים - ( )


שלום איריס, מבינה פחות או יותר ממכתבך את המצב הבריאותי והתפקודי בו אמך נמצאת ואת המצב הרגשי שמתלווה לכך. מנסיוני בכל מצב בו אדם נהנה מקשר ותקשורת ניתן למצוא דרך ליצור קשר ודיאלוג. כתיבה למשל זו דרך מצויינת במקרים רבים. כמובן שבמידה ואמא מעוניינת, חשוב שלא לוותר על קשר טיפולי בגלל בעיית התקשורת המילולית ולמצוא את המטפל/ת שתיתן את המענה. תוכלי לומר לי באיזה אזור אמא מתגוררת? בברכה, שרון
 X