על הספה - פורומי מומחים

פורום הדרכת הורים

ילד בן 3, עם התקפות זעם ויללות כשמשהו 'לא בא לו בט

פורום הדרכת הורים

פורום הדרכת הורים
מנהלת פורום אירית רוזנפלד אשר
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים וכמו כן מציעה טיפולים פרטניים. פורום הדרכת הורים
ההדרכה ההורית באה לסייע להורים להתנהל מול ילדיהם בחיי היום-יום בדגש על אופן ההתמודדות עם בעיות התנהגויות שונות, העצמת הסמכות ההורית, הגדרה מחדש של גבולות, כלים להתמודדות עם שלבי ההתפתחות של הילדים( כגון גיל ההתבגרות).

הפורום יעסוק בשאלות לגבי הצבת גבולות, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים וחיזוק סמכותם של ההורים בתוך המשפחה .

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

שאלה:  ילד בן 3, עם התקפות זעם ויללות כשמשהו 'לא בא לו בט  -  (מאור)


שלום רב אירית, יש לנו ילד בן 3, חכם ומבין עניין, אשר לאחרונה מתנהג בצורה כעסנית מאוד. זה הגיע לרמה שבגן שלו לא הצליחו להרגיע אותו, אחרי שהוא לקח רובה מים של ילד אחר ולא היה מוכן להחזיר לו (הגענו לקחת אותו הבייתה). ההתנהגות מתבטאת גם בבית, לידינו ההורים, כאשר הוא נכנס להתקפי זעם, עקשנות יתר, ולא נרגע אלא אם כבר מתעייף מאוד/מוצא תעסוקה אחרת/מקבל את מבוקשו. לעיתים בשעת כעס הוא אף מפספס פיפי, דבר שנראה שקורה בכוונה על ידו בכדי להתריס. דוגמה נוספת, כשנמצא אצל סבתא וסבא, הוא התעורר לאחרונה באמצע הלילה וביקש לראות טלויזיה. כמובן שלא נרגע עד שהודלקה הטלויזיה. מבחינת המרחב- עברנו לאחרונה לבית חדש, אך למרות זאת הוא נשאר בגן אליו היה רגיל. הוא אח שני אחרי אח גדול ממנו בשנה וחצי. לפני כחצי שנה נולדה אחות קטנה. אנו ההורים מצליחים 'להשתלט' עליו בשיטות שונות כמו איומים על כך שלא יקבל הפתעות/אי הסכמה לדברים שהוא רוצה ובקצה חוסר התייחסות עד שהוא מתייאש. אך כשהדבר קורה ליד סבא וסבתא/גננת - הדבר נהיה כבר ללא שליטה אלא אם כן הוא מקבל את המבוקש.

תשובה:  ילד בן 3, עם התקפות זעם ויללות כשמשהו 'לא בא לו בט - (אירית רוזנפלד אשר)


שלום מאור, מתיאורך ניכר שאכן מדובר בילד צעיר וחכם, שמתקשה להתמודד עם תסכול. הוא מצא דרך ל "לשלוט" בסיטואציה ולהשיג את רצונותיו ונראה שהוא גם די מצליח בכך שכן בסופו של דבר הוא מקבל את מבוקשו. הוא הפנים את שיטת הפעולה ואף יצר התנהגות עקבית, בהקשר זה, אל מול דמויות הסמכות בחייו . לצערי חסר מידע רלוונטי רב, אך אציין שמעגל ההתנהגות הזה ימשיך ויזין את עצמו, כל עוד לא תסייעו לו להתמודד עם תסכול. במקרים של תסכול יש לשקף לילד את ההבנה שלכם את הרגשות שלו. לדוגמה " אתה מתוסכל כעת, כי אתה רוצה את הרובה של החבר" ובאותה נשימה לשקף לו את המציאות "הרובה שלו ואינך יכול לקבל אותו ללא רשותו". נכון לעת זו כולם נעתרים לו ולא מסייעים לו לפתור את הקונפליקט בו הוא מצוי. נקודה נוספת, יתכן שיש כאן סיפור של ילד סנדוויץ' שמנסה להשיג שליטה ומקום לנוכח העדר השליטה בחייו- אח בכור שדי צמוד אילו בגיל, תינוקת קטנה, וגם מעבר לבית חדש. אלא שכיאה לילד בן 3 הוא איבד את הדרך( שליטה) ולקח זאת לקיצון. המטרה היא לסייע לו למצוא את המקום הבטוח ולהחזיר את השליטה . בהצלחה מרובה אירית
 X