על הספה - פורומי מומחים

פורום הדרכת הורים

מתבגרת בלי חברות - ישוב קטן

פורום הדרכת הורים

פורום הדרכת הורים
מנהלת פורום אירית רוזנפלד אשר
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים וכמו כן מציעה טיפולים פרטניים. פורום הדרכת הורים
ההדרכה ההורית באה לסייע להורים להתנהל מול ילדיהם בחיי היום-יום בדגש על אופן ההתמודדות עם בעיות התנהגויות שונות, העצמת הסמכות ההורית, הגדרה מחדש של גבולות, כלים להתמודדות עם שלבי ההתפתחות של הילדים( כגון גיל ההתבגרות).

הפורום יעסוק בשאלות לגבי הצבת גבולות, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים וחיזוק סמכותם של ההורים בתוך המשפחה .

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

שאלה:  מתבגרת בלי חברות - ישוב קטן  -  (דגנית)


שלום, הבת שלי בכיתה י' אוטוטו בת 16. אנחנו גרים ביישוב קטן יחסית, הבת שלי הייתה חלק מ"חבורה" של 4 בנות, מבחינתי אף אחת מהן לא היית החברה טובה, אך הבת שלי התפשרה... בסוף אוגוסט הן הודיעו לא שהן רוצות לנתק איתה קשר.. הבת שלי הייתה נורא עצובה, לשמחתי לא שובצה איתן לאותה כיתה. החל מאותו יום היא מתקשה ליצור קשרים חברתיים חדשים, אנחנו גרים במקום קטן וביה"ס הנו 6 שנתי כך שאין שינוי בבנות שאיתה אלא רק בתמהיל הכיתתי. התחלנו ב CBT לאחר 5 מפגשים החליטה לא ללכת יותר וכדבריה היא תתמודד לבד ותסתדר. בכיתה טוב לה אבל הבעיה ששם זה מתחיל ושם זה מסתיים, כל אחה"צ היא בבית משחקת במחשב/נייד(טיקטוק) וקצת TV. הלב שלי... כואב לי הבדידות שלה, הטלפון דומם, הווצאפ, כמובן שאין מפגשים חברתיים, היא חוששת ליזום שיחה/מפגש- כך זה נראה ... כשיש פעילות כיתתית אחה"צ (מחוייבות אישית/הרצאות העשרה) היא הולכת וטוב לה היא אוהבת את התמהיל הכיתתי, אבל מעבר לזה באמת שאין כלום. עברו 4 חודשים מאז הנתק... היא כאמור אינה רוצה טיפול לא CBTלא רוצה פסיכולוגית , לא רוצה אימון אישי- והכל הוצע לה כדי להתמודד. לטענתה היא יכולה להסתדר .. הלכה למעשה זה לא קורה ממש וזו עובדה. אני בן אדם גריש וניתן לראות את העצב שיש לי בלב, גם היועצת של ביהס וגם המטפלת CBT אמרו לי שאני חייבת "לעבוד" על עצמי כי היא צריכה לראות אותי חזקה- אבל זו אני בן אדם רגיש ואני לא יכולה להראות ש"הכל טוב"... אני על כדורי הרגעה מרוב שכואב לי לראות אותה כך. נערה יפה, חכמה - מזל שמבחינה לימודית המצב לא פגע בה. היועצת ניסתה להשלים בינהן ברמת השלום שלום ותו לא... הצליח לה רק עם אחת האחרות ככל הנראה מסיבה שבאמת אינה ברורה לא הסכימו..., ושוב אני אדגיש אף אחת מהשלש לא הייתה ממש ממש חברה. כך שמבחינתי הנתק מצויין הבעיה היא ביצירת קשרים חברתיים חדשים. אשמח לקבל כיוון איך ניתן לגרום לה ליצור קשרים חברתיים אחרי שעות הלימודים, איך ניתן לסייע לה כשהיא לא ממש רוצה, מדוע היא כל כך נמנעת ואיך ניתן לשכנע אותה לבחור טיפול שיעזור לה. תודה רבה.

תשובה:  מתבגרת בלי חברות - ישוב קטן - (אירית רוזנפלד אשר)


שלום דגנית, נראה שתשובתי לא תהייה שונה מתשובתם של הפסיכולוגית והיועצת החינוכית של ביה"ס. בטיפול, חלק מהעניין, הוא תזמון מתאים ונכונות לשיתוף פעולה ולכן לא ניתן להכריח מתבגרת לקבל טיפול בניגוד לרצונה. נראה שבמקרה שתיארת, בשלב זה, עיקר העבודה היא על הפחתת הדאגה שלך והעצמתך כהורה שמשמש כמודל עבורה. לאור המצוקה שעולה ניתן לשקול הדרכת הורים. כל טוב אירית
 X