על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

בת 10 חודשים חברותית מדי

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  בת 10 חודשים חברותית מדי  -  (טל)


היי, הבת שלי האהובה בת 10 חודשים היא תינוקת שובת לב מקסימה חייכנית וחברותית. היא נמצאת איתי בבית הקשר ביננו מצוין. היא מלאת בטחון עצמי מוקפת באהבה של כל המשפחה ובתשומת לב רבה. העניין הוא שלאחרונה התחלתי לקחת אותה לג׳ימבורי והיא מרגישה בטוחה מאוד לשחק בלעדי ולהתרחק ממני ומנסה ליצור אינטרקציות עם תינוקות, ילדים ואמהות. מה שמפריע לי זה שהיא תמיד מחפשת את תשומת ליבן של האמהות האחרות ומתלבשת עליהן . כובשת אותן עם החיוך שלה ונתקעת שם רחוק ממני. ואני נמצאת במצב קצת לא נעים שהבת שלי מחפשת את קרבתן של אמהות אחרות והרבה פעמים גורמת לקנאה של הילדים שלהן. לא ככ יודעת איך לנהוג בסיטואציות כאלה. למה היא מתנהגת ככה? ממה שראיתי הילדים שם די דבוקים לאמא. ואיך עלי להגיב? לפעמים זה לא מתאים שהיא תיגע באנשים זרים.

תשובה:  בת 10 חודשים חברותית מדי - (0)


ראשית אנסה להרגיע אותך בכך שאספר לך כי ביתך לא רק נוהגת באופן נורמלי לחלוטין כשהיא מפלרטטת עם אמהות אחרות או ילדים אחרים, אלא שהדבר מעיד על רמה של ביטחון עצמי וביטחון באחר. הנכונות שלה להתרחק ממך ולתור אחר אנשים והעולם- מעידה על בריאות נפשית. כאשר ילד חרד הוא לא יכול להסתכל החוצה אלא חייב להגן על עצמו ולכן ייצמד. לעומת זאת, כאשר הילד מרגיש ביטחון הוא מסוגל לפעול מתוך סקרנות. רואים זאת היטב בתצפיות בתינוקות אשר חוקרות התנהגות אנושית. שנית, חשוב לי להתייחס לתחושותייך,שגם הן הכי נורמליות שיש. את חשה קנאה ונדמה לי שאת גם תוהה אם היא הולכת לאימהות אחרות כי משהו בך לא מספיק לה. אינני סבורה כך. להיפך. אני סבורה שאת מעניקה לה ביטחון וחופש כשאת מאפשרת לה להסתובב. את אומרת שהקשר ביניכן מצוין. האמיני בכך. תני לה להסתובב תוך שאת משגיחה עליה. היא מסתמכת על זה שאת שם משגיחה. אם היא מפריעה (וזו שאלה בעיניי מה זה נקרא שהיא מפריעה... אפשר אולי גם לברר עם עצמך או עם האם האחרת) את יכולה לגשת אליה בעדינות ולהסביר לה שזה מפריע ולהציע ללכת איתה למקום אחר
 X