על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

קשר עם אימא

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י נעה מצגר גרנות, פסיכולוגית קלינית מדריכה בטיפול ואבחון
נעה מצגר גרנות, פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוגית קלינית מומחית עם הסמכה כמדריכה בטיפול ואבחון נסיון של 18 שנה בפסיכותרפיה בקליניקה פרטית ובמסגרות ציבוריות שונות. שילוב של כלים דינאמיים וCBT נסיון רב בטיפול במצבי דכאון, משברי חיים וקשיים עם נטיה מינית. נסיון רב בטיפול בדכאון אחרי לידה, ליווי נשים עם קשיי פריון. מדריכה בפסיכותרפיה ובכתיבת מקרים לבחינה.
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לטיפול פסיכולוגי במבוגרים.

ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

התייעצות דרך הפורום אינה מהווה תחליף לטיפול או להתייעצות מלאה עם איש מקצוע


שאלה:  קשר עם אימא  -  (חסוי)


שלום רב, רציתי להתייעץ לגבי הקשר עם אימי. אני בת 33 אם לארבעה, ומאז היותי קטנה הקשר עם אימי היה מרוחק ולעיתים פוגעני. בתור ילדה הייתי סופגת ממנה אלימות מילולית ופיזית, היו לה התפרצויות שזעם קשות על דברים די פעוטים לדעתי. לדוג אם לא שטפתי כלים אז יום אחד לקחה את כל הכלים מהכיור שמה בשקית וירדה לזרוק אותם לפח. מעולם לא היה לנו קשר רגשי קרוב. והייתה לה נטייה להאשים אותי בכך שאני הורסת לה את הבית ואת החיים. בעוד שאת שני האחים שלי היא אוהבת מאוד , והם עדיין מתגוררים איתה בבית . למרות כל זאת, מאז שהתחתנתי אנו מקפידות לדבר בטלפון כל יום, כאשר אני זו שמתקשרת ומספרת על חיי מתוך צורך שלי לשתף, אך אימא שלי בדכ לא נוטה להקשיב או לפתח שיחה מעמיקה. עד לפני הקורונה היא הייתה מגיעה פעם בשבוע לשמור על ילדיי. תוך שמדגישה שהיא מגיעה לראות את הנכדים , ושבגללי אין לה זמן לעשות שום דבר כי צריכה לשמור לי על הילדים. הילדים שלי אוהבים אותה. היא סבתא מאוד קלילה שמרשה להם המון ממתקים. אך מנגד נוטה הייתה להתערב. יום אחד הזיזה את הריהוט אצלי בבית ושינתה לו מיקום כי היא לא אוהבת את איך שאני סידרתי. הייתה קובעת מתי אזמין לחגיגת יום הולדת לנכדים ובאיזו שעה ובסוף מאחרת באופן מוגזם. ומעבירה ביקורת על התפקוד האימהי שלי . לדוג אם הכנתי חביתות לילדים בערב, אז העירה שזה לא אוכל ולמה לא מכינה משהו בשרי. (למרות שבתור ילדים היינו ממש חיים על ממתקים ווופלים ולא היו לנו ארוחות ערב מסודרות). או על המראה שלי , שיש לי גב עקום, שאני נראת גברית, שאין לי חברים, שהבית שלי מוזנח. או לחילופין מעירה שאיך אני ככ רזה (בסוג של קנאה לדעתי ומציעה לי וופלים לאכול), ואני אגב לא ככ רזה. ברמת העקרון התחושה שלי היא שבכל פעם שאני מזמינה את אימא שלי אליי יש לה קושי לבוא, ושבעצם היא לא אוהבת אותי. בכל מקרה לפני כשבוע היה לבת שלי יום הולדת 8 ואימא שלי ובעצם בעקבותיה כל המשפחה איחרו בכמעט שעתיים ואף לא התקשרו להודיע שמאחרים. למרות שהם אלו שקבעו את השעה (בכל יום הולדת זה כך הם קובעים את השעה ומאחרים). חשוב לציין שבעלי בן יחיד ובעצם ההורים שלי ואחים שלי הם המוזמנים העיקריים , אימא שלי יודעת ואף אמרה פעם שבלעדייה אין לנו יום הולדת ולכן תבוא מתי שנוח לה (ולמרות זאת מאחרת). אני כעסתי מאוד אך לא אמרתי שום דבר ולא פניתי אליה כל היום הולדת. ומאז בעצם לא התקשרתי והיא לא התקשרה גם. אני לא רוצה לנתק איתה קשר, אבל לא רואה איך אפשר להתנהג אחרת שהקשר יהיה יותר אכפתי .

תשובה:  קשר עם אימא - (נעה מצגר גרנות)


שלום לך ממה שאת מתארת מערכת היחסים עם אמך היתה מאז ומעולם מורכבת וטעונה. על פניו ניתוק קשר יביא להקלה. אבל הנסיון מראה, שלניתוק קשר בתוך המשפחה יש מחיר נפשי יקר לכל המעורבים והוא אינו מומלץ למעט מצבי קיצון. מצד שני, אין סיבה שתקבלי את האופן שאימך מתנהגת. אני ממליצה לך לפנות לטיפול פסיכולוגי בו תלמדי לזהות את הדינמיקה שמתרחשת ביניכן, להבינה ומתוך כך להתחזק וללמוד איך לשים גבולות להתנהגותה של אימך. בהצלחה, נעה
 X