על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

בן 1.7 אומר מילים בודדות

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  בן 1.7 אומר מילים בודדות  -  (סיון )


שלום תמר, הבן שלי בן 1.7, אומר מילים בודדות (אבא, אתזה, עוד, גה לברווז, עגה לעגלה, גן למזגן) ועושה קצת צלילים של חיות אבל בצורה משונה (מו לפרה, אבל לא פותח פה..לא מפיק קול, אומר "בלב", שאגה לאריה רק פותח פה ועושה "אה" קטן, עושה שששש לנחש או בזז לזבוב, אבל לא יודע כלב/חתול). הוא מבין הוראות מעולה, גם מורכבות. וגם מבחינה מוטורית הוא מדהים, מטפס על הכול. האם יש מה לדאוג מבחינת השפה? תודה רבה! סיון

תשובה:  בן 1.7 אומר מילים בודדות - (תמר לבין-שרון)


שלום סיון, בין גילאי שנה וחצי-שנתיים נצפה לראות הרחבה של אוצר המילים אצל הפעוט ובהמשך- הופעה של צירופי מילים. לפי מה שאת מתארת, נשמע שיש עיכוב מסוים בהבעה, וכן, ייתכן ויש פער בין ההבנה ליכולת ההבעה, דבר שעלול להביא למצב של תסכול אצל בנך. ממליצה לגשת לאבחון קלינאית תקשורת התפתחותית, שתוכל להמליץ על טיפול שפתי או הדרכת הורים לפי הצורך.
 X