על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

גמגום אצל ילד בן 2.8

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  גמגום אצל ילד בן 2.8  -  (רינת)


שלום רב, בחודש-חודשיים האחרונים החל להופיע אצל בני (בן שנתיים ושמונה חודשים) גמגום. חשוב לציין שבתחילת תקופת הקורונה, כאשר הייתי בחודשים מתקדמים בהריון עם בתי הקטנה, שהיתי עם בני בבית רבות, הייתה לו קפיצה אדירה ביכולת הדיבור והתקשורת (גם הגננת בגן שלו ציינה זאת לטובה). הגמגום בתחילה היה מינורי ביותר (לדוגמא, אספתי אותו מהגן, ובדרך היה אומר "אמא, ת ת ת תראי משאית כחולה גדולה!"). שמתי לב לכך, אך לא ייחסתי לכך חשיבות מיוחדת, כיוון שזה לא "פלש" יותר מדיי לשיח היומיומי איתו. בתקופה האחרונה, שיש לציין שבה ילדתי את בתי (לפני כחודש), הגמגום החל להחריף ולהחמיר יותר, כך שהפך בולט וניכר יותר (לדוגמא "מ מ מ מ מה את אוכלת?" או " א א א אני רוצה ללכת לגן משחקים"). כמו כן, נראה שהוא ממש שם לב לקושי ואומר "אני לא מצליח לדבר!" ושעניין זה מפריע לו עד מאוד, וכמובן גם לי ולשאר בני המשפחה. אנחנו מנסים לא להאיץ בו כמובן ולומר לו שזה בסדר ושייקח את הזמן, אבל זה ממש "אוכל" אותנו ומאמינה שגם לו זה מאוד מפריע מבפנים... ברור לי שיש קשר ללידה שהתרחשה עד לא מזמן, וכן גם הגננת שלו אומרת שזהו עניין התפחותי חולף ולא להתייחס לזה ורק להשקיע הרבה זמן איכות איתו - אבל ברגעים קשים אני חוששת שאולי כן חשוב וצריך לטפל? אפילו בגילו הצעיר? ואפילו אם זה לא נמשך זמן רב והופיע על רקע התוספת החדשה למשפחה? חוששת שאולי זה מוקדם מדיי לשים זרקור על "הבעיה" ולא לגרום להשתקעות שלה חלילה...ומצד שני גם מפחדת להזניח. אשמח לעצה בעניין, תודה רבה, רינת.

תשובה:  גמגום אצל ילד בן 2.8 - (תמר לבין-שרון)


שלום רינת, לאור מה שאת מתארת, וכן, לאור החשש שחוסר השטף של בנך מעלה בכם, הייתי ממליצה לפנות לפגישת ייעוץ אצל קלינאית תקשורת המתמחה בגמגום בגיל הרך.
 X