על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

הגיית b במקום v

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  הגיית b במקום v  -  (נועה)


שלום, בני בן 3. סבל עד כה מירידה בשמיעה עקב נוזלים באוזניים. רק ממש לאחרונה הנוזלים נעלמו (וכעת השמיעה בסדר). לשמחתי לא הרגשתי עד כה שום עיכוב בדיבור, אך כן שמתי לב שמילים רבות שצריך להגות ב-ב' רפה (כמו אביב) הוא הוגה ב-ב' דגושה. כן יש מילים שהוא מצליח להגות עם ב' רפה. האם מבחינת הגיל זה עוד נורמלי? האם יש טעם לעבוד על זה בגיל הנ"ל או לחכות שאולי יסתדר מעצמו? תודה

תשובה:  הגיית b במקום v - (תמר לבין-שרון)


שלום נועה, לגבי השיבוש שציינת (שנקרא 'סטופינג')- בעיקרון תהליכים מסוג זה הולכים ופוחתים סביב גילאי 3-3:6 שנים. בנוסף, ירידה בשמיעה עקב נוזלים יכולה להוות גורם לעיכוב שפתי. ממליצה לך לפנות לאבחון קלינאית תקשורת, שתוכל להעריך באופן מקיף ומקצועי אם אכן ישנו עיכוב שפתי, ולהתרשם משיבושי ההיגוי של בנך.
 X