על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

עיכוב בדיבור

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  עיכוב בדיבור  -  (אורי)


שלום רב, אנו מתגוררים בחו"ל והבן שלי בן ה 23 חודשים טרם התחיל לדבר. יש לו עוצר מילים קטן מאוד, כן, לא (בשפה שניה) ומילים ספורות אחרות. הוא לא מחבר מילים או משפטים. הילד חשוף למעשה לארבע שפות, עברית בבית, ספרדית וגרמנית בגן ואנגלית. אין לו בעיות בהבנה, עוקב אחרי הוראות ומבצע בדיוק מה שמתבקש לעשות (בעיקר בעברית ובספרדית), למרות שלעיתים לא מגיב (נראה מבחירה). מדבר הרבה בג'בריש ובסך הכל ילד חברותי ושמח. נראה שהוא בערך בחצי שנה עיכוב בדיבור ואנחנו רוצים לדעת האם המצב מצדיק פגישה עם קלינאי/ת תקשורת. תודה מראש!

תשובה:  עיכוב בדיבור - (תמר לבין-שרון)


שלום רב, עיכוב של כחצי שנה סביב גיל שנתיים הוא בהחלט עיכוב משמעותי, ויכול להצביע על קושי שפתי מעבר לחשיפה למספר שפות. ממליצה לפנות לקלינאית תקשורת, עדיף דו-לשונית, שתוכל לאבחן את הילד וגם לייעץ לגבי ההתנהלות מבחינת אופן החשיפה לשפות השונות.
 X