על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

ביפולריות

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  ביפולריות  -  (גלי)


הייתי בשיחה עם קבן והיא אמרה לי שבאופן גורף לא מגייסים אנשים עם אבחנה של ביפולריות. היא אמרה שיש חוק כזה.. רציתי לדעת אם באמת קיים חוק כזה, ואם כן זה רלוונטי בכלל לערער על ההחלטה לא לגייס אותי?

תשובה:  ביפולריות


לא ציינת בשאלה האם היה אשפוז, כאן קיימת נטילת טיפול תרופתי. האם מדובר במצבים פסיכוטיים? כל מקרה לגופו , אך צריך מצב של רמיסיה/החלמה מלאה של מספר שנים כדי לשקול גיוס. האפיק המוצלח והאפשרי ביותר הוא להתגייס דרך "תורמים במדים", לאנשים עם אבחנה נפשית, הכולל גם תהליך ליווי מוצלח חשיבות במקומות מתאימים
 X