על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

בקשה לשיבוץ מחדש

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  בקשה לשיבוץ מחדש  -  (שלומית)


שלום רב, בתי התגייסה בדצמבר האחרון. היא שובצה טרום גיוס לחיל הים לתפקיד בקש"ית לקורס של שלושה חודשים. בהיותה בטירונות חוותה קשיים רבים שהתבטאו בבכי רב, קשיים פיזיים וכו'..מצב רוחה היה מאוד ירוד עד כי החליטה שלא מעוניינת להתחייב לקורס שמשמעות הדבר עבורה הוא להגיע הביתה פעם בשבועיים. יש להדגיש כי מבחינה חברותית לא הייתה לה שום בעיה. לאחר שיחה עם גורם מקצועי בבסיס הוחלט לשחרר אותה מהקורס ולשבץ אותה בתפקיד אחר. יש לציין שניסינו להשפיע על החלטתה אך ללא הועיל. עם סיום הטירונות הוחזרה לבקו"ם לשיבוץ חוזר. היא הועברה חייל והופנתה לתפקיד שלא כפי שנאמר לה ואז שובצה בתפקיד אחר לגמרי בבסיס. תפקיד משרדי. תפקיד בו היא משרתת קל"ב וחוזרת מדי יום. לכאורה נראה כי הכל היה אמור להיות טוב אבל לא. שובצה לתפקיד בו היא לפי דבריה "לא עושה כלום" הדבר תסכל אותה לגמרי. ובנוסף אין לה כמעט חיילים בני גילה בבסיס. כלומר יש גם קושי המלווה בבידוד חברתי. בינתיים כבר בערך חודש וחצי בתפקיד. תקופה לא פשוטה גם לנו כהורים. מאוד דכאונית. עצובה לא אוכלת. אני כאמא לא מכירה את הילדה. עצוב לי מאוד. זה לא הצבא שרצתה. בעקבות השיבוץ התחילה בירור על מעבר תפקיד. החליטה שלא מוכנה להתפשר על התפקיד מוכנה להתפשר על המרחק העיקר שתעשה משהו משמעותי בצבא. הגישה טפסים להעברה ובנוסף קבעה עם קבן וביטאה בפניו את קשייה. לפי דבריה הוא אמר כי ימליץ על העברה. אני חייבת להדגיש שמדובר בבחורה איכותית. בחורה מצטיינת בלימודים. היא מרגישה באיזשהו מקום מושפלת. היא נכנסה לצבא עם המון מוטיבציה לתרום ולעשות תפקיד משמעותי. ולמעשה כל התפיסה שלה על הצבא לדעתי השתנתה לגמרי. אני בטוחה שאם הייתה ישר מתחילה את הקורס הכל היה נראה אחרת. הטירונות הערימה עליה הרבה קשיים. כמובן שכך זה בצבא וזה ברור. קבלה תשובה מהצבא היום תוך כדי שיחה איתי כולה בכי. ואני מתקשה לעכל. סירבו לבקשתה. אני ובעלי בהתחלה היינו בתפיסה של "שתתמודד" היא עשתה את השינוי בעצמה ועליה לקחת באחריות השינוי אבל לא. צריך להבין שהשנוי שעוברים הילדים שלנו מהבית לצבא הוא כל כך מהותי שלפעמים צריך לתת להם לעכל. וכן חשוב להתייחס לבקשות שלהם. הם תורמים. היא לא מאלה שתעשה בעיות בשביל לצאת מהצבא היא לא שם ואנחנו לא תומכים בעניין אז למה לא לתת תמיכה בנושא. אני די אובדת עצות. אני יודעת שהיא יכולה לערער על ההחלטה. נשאלת השאלה אם אני ובעלי כהורים יכולים לעשות או לדבר עם גורם שיכול להשפיע. תודה על המענה במיוחד בימים קשים אלה.

תשובה:  בקשה לשיבוץ מחדש


את מתארת חוויה שהורים רבים שותפים לה, הקשורה בחוסר השליטה שיש לנו כהורים על השירות הצבאי של הילד שלנו. זה מעורר חרדה וחוסר אונים. ללא ספק לא רק הילד עובר שינויים בהתגייסו אלא המערכת המשפחתית כולה. אני סבורה שאתם במקום הנכון- נוכחים, תומכים, אך מכירים בגבולות ההשפעה שלכם. היכולת שלה להתגבר על הקושי מעידה על חוסן נפשי ואתם צריכים לסייע לה להכיל את ההחלטות שקיבלה, את המציאות... אם הקושי גובל במצוקה חריגה, דיכאונית, יש לפנות לגורם מקצוע להתייעצות.
 X