על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

ערעור על החלטת ועדה רפואיתפטור נפשי

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהל הפורום טל גרגי - פסיכולוג קליני בכיר
פסיכולוג קליני מומחה מדריך, מטפל בקליניקה פרטית במבוגרים ומתבגרים, בעל נסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-20 שנה בטיפול באוכלוסיות שונות פורום שירות צבאי
מתמחה בטיפול במשברי חיים, טיפול בפוסט טראומה, טיפול בהפרעות חרדה ועוד. מתבסס בעבודתי על הגישה הדינמית תוך שילוב כלים מגישות נוספות ובהן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היפנוזה, EMDR ועוד. בעבר שירתתי במערך בריאות הנפש בצה"ל ובשרות המדינה כפסיכולוג וכקב"ן בתפקידים בכירים ובהם אחראי על מערך בריאות הנפש בחיל המודיעין וראש מערך מדעי ההתנהגות במשרד ראש הממשלה. כיום, במקביל לטיפול בקליניקה פרטית, מדריך בבתי ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ובתוכנית לפסיכותרפיה בנט"ל.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה מעלה פעמים רבות תחושה קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. המפגש עם המערכת הצבאית מלווה אותנו החל משלב המלש"ב (מועמד לשרות בטחון), המשך בשרות החובה (וחלקנו אף בשרות הקבע) וכלה בשרות המילואים, ובהמשך גם כהורים לצעירים הפוגשים את המערכת הצבאית. במהלך השנים צה"ל כמערכת למד ולומד לשפר את דרכי התקשורת עם החיילים ובני משפחותיהם על מנת לתת מענה אך עדיין, מתוך נסיוננו כמטפלים, אנו למדים כי חיילים ובני משפחותיהם מרגישים לא אחת שאין להם כתובת, תחושה העלולה להגביר אי וודאות ואף מצוקה.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, בשגרה ובחרום, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך שירות החובה ואף שירות הקבע, לקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות ובהמשך במפגש עם שירות המילואים. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב מתן מענה נכון יכול לאפשר התמודדות והסתגלות מיטביים.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים בשרות סדיר וקבע, חיילים משוחררים, חיילי מילואים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  ערעור על החלטת ועדה רפואיתפטור נפשי  -  (לינוי דוד)


הנני מאוד חפצה לערער על הפרופיל שניתן לי, וזאת במיוחד כי חל שינוי משמעותי!, בתפקוד היום יום שלי+ תהליך הורדת מינון כדורים עד הפסקה לחלוטין בעוד חודש- חודשיים, הבעיה העיקרית היא שהפסיכיאטרית שלי נגד שירות צבאי רגיל, בעוד שיש שינוי במצבי, בעבר הייתה לי חרדה חברתית שכעת אני מרגישה שחלפה באופן כמעט מוחלט, מה ניתן לעשות. במצב כזה , אני מאוד רוצה להתגייס והמטפלת שלי נגד בעוד שחל שינוי, אינני יודעת מה ניתן לעשות, ואיך להתנהל, אני מאוד רוצה להתגייס לתפקיד שלא דורש הרבה- פרופיל 45 יספיק, וטירונות תומכת, המטפלת שלי טוענת שאני לא מתאימה, אך יש לציין שיש שינוי, שאי אפשר להתכחש אליו, לעובדות, לרצון ולמוטיבציה הגדולה, איך בכל זאת ניתן לערער ולהתגייס כחיילת מן המניין ולא כמתנדבת אלא כחיילת רגילה, איך להתנהל ומה אתה ממליץ לי לעשות?, יש לציין שהרצון שלי לשרת שירות צבאי רגיל הוא עז, ואני בטוחה שאני אצליח, וביכולותיי, וגם אני מודעת לכך שאני לא הבן אדם הראשון שישרת בצבא עם עבר של חרדות, בייחוד שחל שינוי משמעותי ביותר, אשמח לייעוץ ולהכוונה, בתודה לינוי דוד.

תשובה:  ערעור על החלטת ועדה רפואיתפטור נפשי - (טל גרגי)


בפנייתך את מתארת כי חל שיפור משמעותי בסימפטומים ובתחושתך הסובייקטיבית את מתאימה לשרות רגיל, אך עם זאת המטפלת שלך סבורה כי אינך מתאימה לשרות רגיל. מניח כי הדברים דוברו ביניכן בטיפול וכי המטפלת הסבירה לך את חששותיה. על רקע זה אני ממליץ, עם כל הקושי והתסכול הכרוכים בכך, לפעול בהתאם להמלצות המטפלת שלך. יש לזכור כי גורמי מקצוע רואים את התמונה הכוללת ומפעילים מכלול שיקולים וזאת ע"פ ניסיונם. כמו כן, באפשרותך להתגייס כמתנדבת ואני אף ממליץ לבחון בחיוב כיוון זה או לחלופין שרות לאומי. בהצלחה, טל גרג'י פסיכולוג קליני מומחה מדריך
 X