על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

פרופיל צבאי 45

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהל הפורום טל גרגי - פסיכולוג קליני בכיר
פסיכולוג קליני מומחה מדריך, מטפל בקליניקה פרטית במבוגרים ומתבגרים, בעל נסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-20 שנה בטיפול באוכלוסיות שונות פורום שירות צבאי
מתמחה בטיפול במשברי חיים, טיפול בפוסט טראומה, טיפול בהפרעות חרדה ועוד. מתבסס בעבודתי על הגישה הדינמית תוך שילוב כלים מגישות נוספות ובהן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היפנוזה, EMDR ועוד. בעבר שירתתי במערך בריאות הנפש בצה"ל ובשרות המדינה כפסיכולוג וכקב"ן בתפקידים בכירים ובהם אחראי על מערך בריאות הנפש בחיל המודיעין וראש מערך מדעי ההתנהגות במשרד ראש הממשלה. כיום, במקביל לטיפול בקליניקה פרטית, מדריך בבתי ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ובתוכנית לפסיכותרפיה בנט"ל.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה מעלה פעמים רבות תחושה קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. המפגש עם המערכת הצבאית מלווה אותנו החל משלב המלש"ב (מועמד לשרות בטחון), המשך בשרות החובה (וחלקנו אף בשרות הקבע) וכלה בשרות המילואים, ובהמשך גם כהורים לצעירים הפוגשים את המערכת הצבאית. במהלך השנים צה"ל כמערכת למד ולומד לשפר את דרכי התקשורת עם החיילים ובני משפחותיהם על מנת לתת מענה אך עדיין, מתוך נסיוננו כמטפלים, אנו למדים כי חיילים ובני משפחותיהם מרגישים לא אחת שאין להם כתובת, תחושה העלולה להגביר אי וודאות ואף מצוקה.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, בשגרה ובחרום, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך שירות החובה ואף שירות הקבע, לקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות ובהמשך במפגש עם שירות המילואים. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב מתן מענה נכון יכול לאפשר התמודדות והסתגלות מיטביים.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים בשרות סדיר וקבע, חיילים משוחררים, חיילי מילואים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  פרופיל צבאי 45  -  (טל)


הבת שלי בכיתה י"ב קיבלה פרופיל 45 המורכב מ-4 ליקויים בהן גם ליקוי נפשי. היא תלמידה מצטיינת ומעונינת להתגייס לעתודה. הקבא והדפר שלה מעולים, אך היא לא יכולה להרשמה לעתודה בגלל הליקוי הנפשי, למרות שעל פי הבנתי אפשר להתגייס גם בפרופיל 45 לעתודה. היא לוקחת כבר כשנתיים סרטלין 100 מ"ג ונמצאת במעקב אצל פסיכיאטר. השאלה שלי היא האם יש דרך להעלות את הפרופיל או לשנות את הליקוי הנפשי כך שתוכל להתגייס לעתודה או למקומות טובים אחרים וכל זה בזמן שממשיכים לקחת תרופות פסיכיאטריות? הקב"ן שהיתה אצלו בלשכת הגיוס אמר שזה הפרופיל הכי גבוהה שהוא יכול לתת לה וזה למרות המכתב החיובי מהפסיכיאטרית והמינון הנמוך (כפי שהוא ציין) שהיא לוקחת מהכדורים. מה ניתן לעשות על מנת לעזור לה לשרת שירות משמעותי?

תשובה:  פרופיל צבאי 45 - (טל גרגי)


שלום, הפרופיל וסעיפי הליקוי אמורים לשקף את מכלול הקשיים וההפרעות בגינן מטופלת ביתך. במצב בו ניתן טיפול תרופתי בגין הפרעה פסיכיאטרית כגון הפרעת חרדה או דכאון, מדיניות הצבא היא שהדבר צריך להיות משוקף בסעיף ליקוי נפשי. ממליץ להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל האם יש מקום לערער על הפרופיל אשר נקבע לביתך.
 X