כמה עולה טיפול פסיכולוגי?


כאשר אדם מחפש מטפל- החיפוש מתחיל לרוב ממקום של מצוקה.

אנשים כמובן רוצים למצוא את המטפל הטוב ביותר, המנוסה והמתאים ביותר עבורו.

הקושי מתחיל מהעובדה שבטיפול, בגלל אינטנסיביות המפגש הנוצר בין בני האדם המעורבים בטיפול, ובשל האינטימיות שאמורה להירקם בתוך מערכת יחסים זו בכדי שהטיפל יעבוד, גם המטפל הטוב והמנוסה ביותר לא תמיד יתאים לכל אחד. כימיה, "קליק", איך שלא תקראו לזה, כמו בכל מערכת יחסים- לפעמים זה עובד ולפעמים זה פשוט לא קורה.

אז מה אמור להיות מחיר של טיפול פסיכולוגי?

האתגר השני במציאת המטפל הנכון לך- הוא נושא המחיר. מחיר של טיפול רגשי פרטי יכול לנוע בין 250 (תעריף מוזל) לבין 550 ₪ ויותר, לפגישה בודדת תלוי מי המטפל, מה המקצוע וההכשרה שלו, איפה נמצאת הקליניקה שלו וכמה היא מלאה.

פסיכיאטרים המציעים טיפול פסיכיאטרי (אבחון, התאמת טיפול תרופתי ומעקב)ולעיתים גם פסיכותרפיה (טיפול נפשי בשיחות) או שילוב ביניהם, גובים על ביקור לפי תעריפים המקובלים בתחום הרפואה ולכן טווח המחירים הגבוה הנע בין 600-1000 ש"ח.

עובדים סוציאליים קליניים, מטפלים בהבעה ויצירה, פסיכותרפיסטים (בהתיחסות לבוגרי התכנית התלת שנתית בפסיכותרפיה) יגבו מחירים סבירים יותר, כאשר טיפול זוגי ומשפחתי בדרך כלל מעט יותר יקר ונע סביב 350- 500 ש"ח לפגישה.

מטפלים רבים, בתחילת דרכם בקליניקה הפרטית (למרות שיכולים להיות בעלי ניסיון רב בעבודה טיפולים במסגרות ציבוריות או במכונים) יש להם לעיתים הסדרים עם חברות ביטוח או קופות חולים וזה יכול להוזיל משמעותית את עלות הטיפול, לזכאים ובעלי פוליסות ביטוח בריאות.

הזכאות כאן היא למספר טיפולים מוגבל בשנה ולמטפלים בהסדר. מאז הרפורמה בשירותי בריאות הנפש ביולי 2015, הטיפול הנפשי בסל הבריאות ניתן על ידי קופות החולים ולא על ידי משרד הבריאות. הקופות מציעות טיפול במרפאות בריאות הנפש (ניתן ללא תשלום אך עשויים להיות תורי המתנה) או על ידי פניה למטפלים בהסדר (בתעריף מוזל).

כמעט לכל פוליסות הביטוח הפרטיות המכסות טיפול פסיכולוגי נדרשת הצהרת בריאות ואם המבוטח נמצא כבר בטיפול, יצטרך להמתין או שלא יהיה זכאי להחזרים, או שהפרמיה תהיה גבוהה יותר.

הכי משתלם:

שירות הלקוחות של על הספה מקבל פניות רבות מהציבור המחפש מטפלים בעלי הסדר עם קופת החולים או המלצה לאפשרות לטיפול מוזל. לרוב האוכלוסיה אין ביטוחים פרטיים אשר עולים כמה מאות שקלים בחודש, ואין אפשרות לממן את הטיפולים היקרים.

עשינו חיפוש והעלינו בחכתנו הסדר משתלם במיוחד, קשה להאמין אבל באמת כך זה עובד:

תכנית של מגדל הנקראת "כתב שירות" , נותנת את המענה המשתלם ביותר לבעיה זו. כל אדם (או ילד) יכול להצטרף לתכנית ללא הצהרת בריאות, גם אם הוא כבר נמצא בטיפול, לשלם מחיר סמלי (15- 18 ש"ח בחודש) ולאחר שלושה חודשים להתחיל לקבל החזרים של עד 160 ש"ח לטיפול, אצל כל מטפל, ללא קשר להסדר או ללכת למטפל בהסדר לשלם השתתפות עצמית נמוכה בסך 100 ש"ח. תכנית זו כוללת גם טיפול בילדים, החזרים עד 1000 ש"ח על אבחון דידקטי או פסיכודידקטי, טיפולי קלינאית תקשורת, הוראה מתקנת ועוד. יתכן שגם לחברות ביטוח נוספות תוכניות דומות. חשוב לקרוא את האותיות הקטנות.