על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

האם זו התחלה של אלצהיימר

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  האם זו התחלה של אלצהיימר  -  (שרית)


בעלי בן 83, ובחודשים האחרונים אני שמה לב שהוא מאבד ושוכח דברים (למשל המפתחות לבית ולאוטו), חוזר על דברים שאמר ושאלות ששאל מספר פעמים כי אינו זוכר שכבר עניתי לו, וכן מתקשה בפעולות שנהג לעשות כמו לארוח את השולחן לארוחה או לקחת תרופות. רציתי לדעת האם זו התחלה של אלצהיימר? ואם כן מה עלי לעשות?

תשובה:  האם זו התחלה של אלצהיימר - (0)


אחד מהחששות הגדולים ביותר של אנשים מבוגרים הינו הפחד מירידה ואיבוד הזיכרון. חשוב לדעת שישנה ירידה הדרגתית טבעית ונורמלית בזיכרון, ככל שהגיל עולה. המצב והסימנים שאת מתארת אצל בעלך יכולים לרמוז על ירידה התחלתית שהיא מעבר לירידה נורמלית ולכן חשוב מאוד לברר זאת, באמצעות איבחון אצל רופא פסיכוגריאטר או רופא נירולוג. איבחון כזה יכלול שאלות שונות לבעלך וגם שיחה איתך, בה תוכלי לתאר ולהסביר את השינוי שאת רואה במצבו. בסופו של האבחון תקבלו הסבר מהרופא לגבי הירידה בזיכרון ובתפקוד: האם הוא נורמלי או מעיד על התחלת דמנציה כלשהי, יתכן ובעלך ישלח לבדיקות נוספות ולאחר מכן יומלץ על טיפול. ובנתיים, עד כמה שניתן, חשוב לשמור על אורח חיים בריא הכולל: תזונה מגוונת ומאוזנת. פעילות גופנית, הקשבה להרצאות, הליכה לקורסים למבוגרים, לאתגר את עצמכם בשעות הפנאי בתשבצים ומשחקי חשיבה חברתיים כמו ברדג' ושח, לפגוש חברים ומשפחה .
 X