על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

ילדה בת שנתיים וחצי מסרבת בתוקף ללכת לגן

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  ילדה בת שנתיים וחצי מסרבת בתוקף ללכת לגן  -  (לילי)


שלום, הילדה שלי עד לא מזמן הלכה בכיף לגן ללא תלונות כלל במשך שנה וחצי. בוקר אחד סירבה בתוקף להיכנס לרכב של ההסעה תוך כדי בכי ובעיטות עם אמירות של " לא רוצה ללכת לגן". הנני בהריון מתקדם ומבחינה פיזית להושיב אותה בהסעה תוך כדי התנגדות עזה מצידה בלתי אפשרי. לאחר ניסיונות רבים וכושלים היא נשארה בבית במשך שבוע. הפתרון היחיד שהגננת נתנה הוא להחליף גן. כך עשיתי בסופו של דבר והילדה באמת הלכה לגן ארבעה ימים, אך בעקבות הוירוס והחום שוב נאלצה להישאר בבית כמה ימים. הבוקר תופעת המרדנות אשר אינה ניתנת לגישור חזרה. חשוב לי לציין כי הימים שבילתה בבית היו ללא משחקים וכיף על מנת לשקף לה את היתרונות שבגן ובמשחקים עם הילדים בו. אשמח להצעות או המלצות להתמודדות.

תשובה:  ילדה בת שנתיים וחצי מסרבת בתוקף ללכת לגן - (0)


בתיאורך חסרים פרטים שחשוב להתייחס אליהם- האם ביררת עם הילדה מדוע אינה רוצה ללכת לגן? האם הגננת מבחינתה סיפרה מה קרה? אני מציעה לבדוק אם קרה משהו בגן שאליו היא מגיבה. ומדוע הגננת חושבת שהפתרון היחיד הוא לעבור גן?! בהמשך, אני מציעה לשוחח עימה על הדברים, לבחון ביחד עימה מה קשה לה בגן הנוכחי. ישנה מרדנות שהיא טבעית לגיל (בת כמה היא ? ) ושוב, ייתכן שזה מתיישב על חוויה לא נעימה שהיא מנסה להימנע ממנה (לדוגמא- ריב עם ילד מהגן שלא קיבל מענה והותיר אותה דחויה וכו'..) . לאחר הבירור והשיח שתעשי עימה השלב הבא יהיה להסביר שכולנו הולכים בבוקר לעניינים שלנו, לגן ולעבודה, ושזה חלק מהחיים. הציעי לה דרכים שיכולות להקל עליה את ההליכה לגן ואת הפרידה ממך, שלהערכתי מעוררת בה חרדה בשלב זה (אולי גם בשל ההיריון שלך) - דרכים כאלו יכולות להיות התארגנות בערב שלפני (בגדים) , משחק משותף איתה בגן, לתת לה להוביל אותך למשחקים שהיא רוצה ואפשר חוויה של שליטה. לפני הפרידה בגן צייני שאת עוד כך וכך דקות הולכת. היעזרי בגננת כדי שתחליף אותך כשאת הולכת וחשוב לא לחזור אחורנית מרגע שהלכת. ספרי לה שאת גאה בה כשאת אוספת אותה מהגן ונסי לתת לה חיזוקים על כך.
 X