על הספה - פורומי מומחים

פורום פסיכולוגיית ספורט

בני בן 12 משחק מגיל 6 כדורסל ורוצה פתאום לפרוש על רקע לחץ במשחקים

פורום פסיכולוגיית ספורט

פורום פסיכולוגיית ספורט מנהל הפורום גבי זקס
פסיכולוג מורשה המתמחה בתחום של פסיכולוגית ספורט בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות פורום פסיכולוגיית ספורט
מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ותואר שני בפסיכולוגיה של המצוינות מאוניברסיטת לודוויג מקסימילאן שבמינכן, גרמניה.

גבי בעל ניסיון עשיר בתחום פסיכולוגיית הספורט, תחילה תחת מכון לעוף לפסיכולוגיית ספורט, וכיום בעל קליניקה פרטית. שימש כמרצה בתחום פסיכולוגיית הספורט במכון ווינגייט ומכללת אוהלו, בקורסי הכשרה למדריכים ומאמנים ספורטיביים.


ברוכים הבאים לפורום פסיכולוגית ספורט- הינכם מוזמנים להעלות כל שאלה ולהתייעץ בתחום פסיכולוגיית הספורט.

הפורום נועד לספורטאים, הורים ומאמנים.

היעד העיקרי של פסיכולוגיית הספורט הינו לעזור לספורטאי למצות את הפוטנציאל הטבוע בו ולהיות הספורטאי הטוב ביותר שהוא יכול להיות. פסיכולוג ספורט עוזר לספורטאי להתגבר על אתגרים פסיכולוגיים ולשפר כישורים מנטאליים כגון:

התמודדות עם לחץ וחרדה, הגברת הביטחון העצמי, שיפור יכולות ריכוז, התמודדות עם טעויות וכישלונות, הגברת המוטיבציה ושמירה על קונסיסטנטיות, שיקום מפציעות ועוד.


שאלה:  בני בן 12 משחק מגיל 6 כדורסל ורוצה פתאום לפרוש על רקע לחץ במשחקים  -  (אלון)


שלוום בני נהנה מכדורסל אולם כשמגיע למשחק סובל מלחץ אדיר יש לציין כי הוא בליגת הילדים שחקן הגנה מצוין ושחקן קבוצתי טוב הוא גבוה מכולם אולם לא מנסה לקלוע במשחקים ופוחד לחדור לסל אם כי באימונים ביצועיו טובים. הוא מנה 4 סיבות לפרישתו: כי חבריו יורדים עלי על ביצועיו כי לחוץ במשחקים ופוחד לאכזב את חבריו כי נמאס לו ולא כיף הוא נהנה לשחק בבית ספר או אחרי צהרים אבל לא בליגה יש לציין שאנחנו לא הורים דוחפים ואף למשחקים הוא לא רצה שנכנס. יש לציין שהוא בשבתות בחוג BC של אימוני כדורסל המשפרים יכולת עם מספר חברים ומזה הוא נהנה. איך לנהל איתו את הנושא? אני חושש שרוצה לפרוש עקב אי התמודדות עם לחץ וכשלון במקום ונסות למנף את זה להצלחה ו איני רוצה שיפרוש בתחושת כישלון ואולי עלי לנסות לשכנעו שימשיך וינסה כן להתמודד עם לחץ ועמידה בביקורת בשביל החיים כדי שזה לא יהיה סוג של תגובה בחיים בכלל מול כל נקודת קושי? כהורה איך אני מצייר לו תמונה נכונה כדי שירגיש שאני מאחוריו בכל החלטה אולם שישקול את היתרונות שבהמשך ההתמודדות בליגה ? או שמא עלי בגיל 12 להניח לזה כליל? תודה על תשובתך פרישה תחל תהליך דומינו בה הוא יצא מהליגה וגן גם אולי מכיתת הכדורסל אליה נרשם ואף מחוג השבתות כך שזו החלטה גורלית מאוד לימים אלו לגבי איך שהשנה הבאה שלו תראה.

תשובה:  בני בן 12 משחק מגיל 6 כדורסל ורוצה פתאום לפרוש על רקע לחץ במשחקים - (0)


שלום, אני מבין מאוד לליבך, שכן על פניו נראה שהסיבה המרכזית לרצונו לפרוש הינה הלחץ שהוא חווה במשחקים. כשילדים מרגישים לחץ בעוצמה גבוהה ובאופן מתמשך (בעצם חרדה), הם נוטים באופן טבעי ונורמטיבי לאמץ התנהגויות שונות של הימנעות (למסור את הכדור יתר על המידה, לא לחדור וכדומה). לעיתים יזייפו פציעות, ואף ירגישו באופן ממשי אך מוטעה שהם פצועים. בסופו של דבר אם החרדה אינה פוחתת יחפשו להימנע לגמרי ויפרשו. במובן מסוים בנך צודק ברצונו לפרוש, שכן לשחק לאורך זמן עם חרדה גבוהה זו לא רק חוויה קשה ושוחקת, היא גם אינה מאפשרת לו להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל הטמון בו, וזה לבטח דבר כואב ומתסכל מאוד. מצד שני, גם אתה צודק ,וברור שלאפשר לו לפרוש אינו המסר החינוכי האידיאלי (לוותר כשקשה). אני מציע שאולי יחד עם אשתך, תשבו לשיחה עימו בכדי לנסות ולברר את המניעים האמיתיים לפרישה. על מנת לא לעורר הגנות והתנגדות, שהרי לבטח הנושא כאוב או לכל הפחות קונפליקטואלי עבורו, ממליץ לעשות זאת מתוך רצון אמיתי ללמוד על החוויה שלו, ובאופן לא שיפוטי. אחרי שהקשבנו והבענו אמפתיה אמיתית, אפשר לשאול משהו כגון: "אם היה זה אפשרי, למשל על ידי מקל קסמים להעלים את הלחץ במשחקים, האם עדיין היית רוצה לפרוש?" אם התשובה חיובית, או לחלופין תתרשם שתשובתו השלילית אינה כנה, הייתי דוחק בו לפחות לנסות ולהיפגש פעם אחת עם פסיכולוג ספורט. לומר לו שמתוקף עבודתו הוא מומחה ללחץ, וככזה יכול בהחלט לעזור לו לשנות את המצב ולשחק בכיף וכמו שהוא יודע (ויש באמת מקום לאופטימיות). חשוב להעביר את המסר שלמרות שהלחץ שהוא מרגיש וגם הרצון לפרוש נורמטיביים ולגיטימיים, ניתן בהחלט להרגיש אחרת על המגרש. פשוט יש דברים שקשה לנו להתמודד לבד ומותר ורצוי להיעזר. אם אתה צופה התנגדות עיקשת מצדו, מומלץ לגייס את המאמן, שימליץ גם כן על הליכה לפסיכולוג, עם אותו מסר של נורמטיביות ואופטימיות. כאן לכל שאלה נוספת, גבי
 X