על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

סיטואציות בהם המגמגם מצליח לדבר בשטף

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  סיטואציות בהם המגמגם מצליח לדבר בשטף  -  (מלי)


הבנתי שיש מצבים בהם רוב המגמגמים מצליחים לדבר בשטף, כמו שירה, הקראה מטקסט, תפילה, ודיבור ללא נמען (כלומר דיבור לעצמו) האם זה נכון? הבני שיש עוד כמה מצבים, סיטואציות, בהם המגמגם מצליח לדבר בשטף. האם את מכירה מצבים כאלה? אשמח ממש שתשתפי אותי. מלי

תשובה:  סיטואציות בהם המגמגם מצליח לדבר בשטף - (תמר לבין-שרון)


שלום מלי, גמגום היא הפרעה בשטף הדיבור, המתרחשת כאשר יש קושי בשליטה על קצב הדיבור, ולכן במצבים שציינת כמו שירה או דקלום, בהם ישנו שינוי בקצב הדיבור- רוב האנשים הסובלים מגמגום מצליחים לדבר בשטף. מאחר ומדובר בבעיה מורכבת, שקשורה גם לחרדה מדיבור במצבים שונים, גם הסיטואציה החברתית יכולה להשפיע על שטף הדיבור, כך שחומרת הגמגום תהיה שונה במצבים כמו דיבור לעצמו או לפעוט לעומת מצבים לחוצים יותר כמו שיחה עם המנהל או דיבור מול קהל.
 X