על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

גיוס לקרבי בעת לקיחת פריזמה

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  גיוס לקרבי בעת לקיחת פריזמה  -  (יעל)


היי, אני בת ויש לי רצון מאוד גבוה לשירות בקרבי. אובחנתי בocd בכיתה יא' ומאז לקחתי פריזמה. כעת אני בשנת שירות ועדיין לוקחת פריזמה. הייתה לי שיחה עם קבן ביא' שם נתן לי סעיף נפשי ו'פרופיל 64 בלי קהס. השאלה היא מה לעשות על מנת לעלות את הפרופיל והאם יש אפשרות לגיוס לקרבי?

תשובה:  גיוס לקרבי בעת לקיחת פריזמה


הפרופיל שקיבלת אינו מאפשר גיוס לקרבי. נראה כי אפשרות מתאימה בשלב זה הינה להתגייס עם פרופיל זה ולבקש להעלותו לאחר 3 חודשי שירות תקין. אפשרות אחרת הינה לבקש בדיקה חוזרת ממיטב, אך זאת עם המלצה מהגורם המטפל בך , המעיד על כך שמצבך הנפשי תקין וניתן לגייסך לשירות קרבי. במידה ותקבלי זימון נוסף לבדיקה חשוב לציין כי הקב"ן הוא המכריע בעניין זה ולא המטפל האזרחי.
 X