<<חזור לחיפושאילן רוב


אילן רוב

עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט


עבודתי נשענת על הקשבה רגישה ומכבדת למי שבא להעיד על קשייו ועל סבלו ועל יצירת ברית, שמטרתה הפחתת הסבל וסלילת מסלולים לתשוקה לחיים.


תחומי התמחות:
נכויות ומחלות כרוניות,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות במיניות וזהות מינית,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים

מלאכת הטיפול בעיניי היא מלאכת ההקשבה לאופן הפרטיקולרי שבו אדם מדבר את עצמו באופן שלא דומה לאחר. העבודה האישית היא מסע משותף המאפשר ללא מודע להופיע דרך השפה על מנת לעזור להיחלץ מתקיעות. התקיעות היא בהרגלים לא טובים שקשה לשנות, ברגשות שליליים, בדידות, העדר סיפוק, עצבנות. פגשתי ואני פוגש אנשים שמחפשים דרכים לאהוב, להירגע, לטרוף את החיים במובן הטוב, למצוא את העיסוק שהם אוהבים ,להשקיע בו ולהמריא אתו. אני מזמין אתכם לקרוא אודותיי תחת הכותרת: השכלה אקדמית וניסיון מקצועי


את התואר הראשון בלימודי עבודה סוציאלית למדתי באוניברסיטת חיפה בין השנים 1996-2000. במקביל ללימודים עבדתי כמדריך נוער בהוסטל, כחונך פר"ח במעון לנשים מוכות ובהמשך כרכז פר"ח בבית ספר .

במשך אותן שנים עבדתי במרכז טיפול והעשרה לילדים ונוער עם פיגור קל ובינוני ועם אוטיזם. המפגש שלי עם ילדים עם פיגור ועם הוריהם היה מפגש מכונן. הרגשתי שהלב נפתח ומתמלא באהבה אליהם ובחיבור לילד שבי. בעבודה הזו גם רכשתי בין אנשי המקצוע שעבדו איתי חברים, שהולכים איתי עד היום.

אחרי שקיבלתי את תעודת העובד הסוציאלי, עבדתי במשך שנה עם אוכלוסיה של נפגעי סמים. לצד הטיפול הפרטני, לקחתי בשתי ידיים את ההזדמנות לביים עם קבוצה קטנה מתוכם הצגה, שמלמדת על הסיפורים האישיים והנוגעים של מי שהתגלגל לשימוש ממכר בסמים. הניסיון שלי כשחקן חובב במשך כמה שנים ולימודי הבימוי שלמדתי אצל אמיר אוריין היוו לי לעזר על מנת להוביל את ההצגה הזו, שהוצגה בכנס מקצועי ארצי.

לאחר מכן עבדתי שלוש שנים כעובד סוציאלי קהילתי בלשכה לשרותים חברתיים שמטפלת בשכונות עבר הירקון בתל אביב. העבודה הקהילתית היא מרתקת, משום שהיא לוקחת בחשבון את הכוחות של קהילות עם צרכים משותפים ומעצימה קהילות אלה, כדי שיפעלו למען עצמן. במסגרת העבודה הזו הנחיתי קבוצה של נשים חד הוריות, שארגנו פעילות חברתית קבועה לאוכלוסיית החד הוריות באזור, עבדתי עם דיירים שהתגוררו במתחם בניינים של חברת עמידר ברמת אביב, ביניהם עולים חדשים, נפגעי נפש ובודדים. העבודה איתם התמקדה ביצירת קהילה עוטפת ובפיתוח מנהיגות על מנת לדאוג לזכויותיהם מול עמידר. בנוסף בניתי קורס מנהיגות לתושבי שכונות עבר הירקון, כדי ללמדם על דרכים לשפר את איכות חייהם בדרך פוליטית מול הממסדים השונים. העבודה הקהילתית עם קבוצות הייתה בצד לימודים שלמדתי בתוכנית להנחיית קבוצות באוניברסיטת תל אביב. אפשר לומר,שהתאהבתי בעבודה הקבוצתית. דרכה ודרך למידה של תאוריות פסיכודינמיות שמיושמות בהנחיית הקבוצה התחלתי להיכנס לעולם הטיפולי.

מעולם העבודה הקהילתית עברתי לעולם העבודה השיקומית עם אנשים המאובחנים עם סכיזופרניה. עבדתי בעמותת "מרפא לנפש", תחילה כרכז דיור מוגן בהרצליה ובהמשך כמנהל הוסטל ודיור מוגן ברחובות. העבודה הייתה מרגשת: מפגש עם אנשים, שאחרי תלאות רבות הגיעו לבית, שהוא אמנם לא דומה לבית שחלמו עליו, אבל הוא מנסה להידמות לו. בבית הזה יש מי שדואג שיקומו בבוקר, ידאגו לעצמם ברמת היגיינה, ברמה הקולינרית, חברתית, תעסוקתית, רגשית ועוד. בעבודה זו נהניתי להדריך צוות של עובדים סוציאליים ומדריכי שיקום ולדבר עם הדיירים באופן אישי וקבוצתי. שם למדתי, שאפשר לקיים לטיפול קבוצתי פסיכודינמי עם מתמודדי נפש, ושטיפול כזה משפר את הבריאות הנפשית.

באותה תקופה למדתי באוניברסיטת חיפה לתואר השני בעבודה סוציאלית במגמה קלינית, ועם סיום התואר עברתי בהדרגה מעבודתי בהוסטל למרפאה לבריאות הנפש באיכילוב. שם הקמתי שלוש קבוצות טיפוליות: קבוצת אמצע החיים, קבוצת התמודדות עם מחלות כרוניות וקבוצה להתמודדות עם משברים מתמשכים. את הקבוצות הנחיתי בהנחיה משותפת עם מנחה נוסף. העבודה הקבוצתית אפשרה לאנשים, שכל אחד הגיע עם עולמו המיוחד, לדבר את הקשיים, המועקה והדיכאון במרחב שמזמין לחיבורים, לקשר ולטיפול הדדי.

במרפאה בה עבדתי 11 שנים, טיפלתי באופן פרטני באנשים רבים, נשים גברים, צעירים ומבוגרים. מלאכת הטיפול היא מלאכת ההקשבה לאופן הפרטיקולרי שבו אדם מדבר את עצמו על עצמו באופן שלא דומה לאחר. העבודה האישית היא הליכה משותפת למקום,שמאפשר ללא מודע להופיע על מנת לעזור לאדם להיחלץ ממקומות שבהם הוא תקוע. התקיעות היא בהרגלים לא טובים שקשה לשנות, ברגשות שליליים, בדידות, העדר סיפוק, עצבנות. פגשתי אנשים שמחפשים דרכים לאהוב, להירגע, לטרוף את החיים במובן הטוב, למצוא את העיסוק שהם אוהבים ,להשקיע בו ולהמריא אתו.

במקביל לעבודתי במרפאה למדתי לימודי פסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית באוניברסיטת בר-אילן, והתחלתי לעבוד בקליניקה הפרטית. בקליניקה הפרטית אני עובד עם מתבגרים ועם מבוגרים ,שבדומה לעבודה במרפאה מגיעים מרקעים שונים. יש לי ניסיון רב בעבודה עם קהילת הלהט"ב, ובאופן רחב יותר אני עובד עם רגישות פוליטית עם מיעוטים, עם ממציאי דרכם, ועם מי שחותר לחיות את חייו ואת האיווי שלו. בהקשר הזה אני מקבל השראה מ-ר.ד. לאנג מ-פוקו, מפרויד ומלאקאן.

<<חזור לחיפוש