על הספה - פורומי מומחים

פורום אבחונים

בן חמש שאינו מקשיב

פורום אבחונים

פורום אבחונים מנהלת פורום ד"ר רונית רוט חנניה
פסיכולוגית התפתחותית מומחית, מוכרת ע"י משרד הבריאות. סיימה פורום אבחונים
לימודי תואר שני ושלישי בארה"ב, עם התמחות ממוקדת באבחון והתערבות בגיל הרך בארה"ב ובישראל. עובדת מזה מספר שנים כפסיכולוגית התפתחותית בכירה במכון להתפתחות הילד וכן כמרצה בתכנית לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה התפתחותית (אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית תל-אביב יפו. אבני דרך הינו מרכז התפתחותי להתערבות מוקדמת. הצוות המקצועי שלנו מגיע הביתה ונותן את הטיפולים בסביבה הטבעית של הילד.

הפורום עוסק באבחונים של ילדים: אילו סוגים של אבחונים קיימים וכיצד יודעים איזה אבחון מתאים ומתי? כיצד קוראים ומבינים את תצאות האבחון? מתי כדאי לפנות לאבחון וכמה זמן אורך התהליך?

תחומי הפורום:

* אבחונים של ילדים.
* סוגי איבחונים.
* איזה איבחון מתאים ומתי.
* קריאת תוצאות האיבחון.
* מתי כדאי לפנות לאבחון ואיך....

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

כל מה שצריך לדעת על אבחונים

שאלה:  בן חמש שאינו מקשיב  -  (שירה)


בני יהיה בן חמש בחודש הבא. הוא לא מקשיב לאבא שלו ולי. כאשר מבקשים לסדר את החדר הוא טוען שמשעמם לו וקשה לו. כשמגיעה שעת השינה, הוא מבקש עוד כמה דקות. בערב לאחר המקלחת הוא נכנס לחדר ויכוח לשחק או לצפות בתכניות עד שעת השינה, והוא כל חמש דקות יוצא מהחדר ובא אלינו בכל מני בקשות וסיפורים. לפעמים מבקש לאכול (למרות שאכל ארוחת ערב מלאה), לפעמים סתם מבקש חיבוק, לפעמים מספר משהו או בא להראות את הסרט שלו. הוא התחיל לקלל המון בזמן האחרון ומשתמש בזה גם כלפינו ההורים, נראה שלא ממש מבין את הקללות וחושב שזה מצחיק. הוא משחק עם איבר המין שלו ללא הפסקה ובצורה מאוד בוטה על אף שהסברנו שהוא יכול לעשות את זה רק בחדר בפרטיות. יש לציין שהוא מאוד חכם. הוא עדיין לא בן חמש וכבר יודע לפתור את לוח הכפל בעצמו עד 100, עושה חיבור חיסור וכפל מתקדמים, אבל הוא לא מקשיב לנו בכלל ואנחנו מתוסכלים. כל ערב נגמר בצעקות ואיומים ונראה שזה ממש לא אכפת לו וחוזר על עצמו כל יום, וכך יותר שזמן השינה שלו מגיע כמעט ל 11 בלילה ואנחנו סיוטים ומותשים, בלי רגע של שלווה לעצמנו בערב בסוף היום. מה עושים..?

תשובה:  בן חמש שאינו מקשיב - ( דר רונית רוט )


שלום רב, נראה שבשלב ראשון מומלץ לפנות לטיפול אבחוני אצל פסיכולוג התפתחותי כדי להעריך האם מדובר בקושי רגשי-התנהגותי- הסתגלותי או בבעיה מורכבת יותר. בהמשך יוחלט האם נדרש אבחון או טיפול או הדרכת הורים. ד״ר רונית רוט-חנניה
 X