על הספה - פורומי מומחים

פורום אבחונים

עיכוב התפתחותי או אוטיזם

פורום אבחונים

פורום אבחונים מנהלת פורום ד"ר רונית רוט חנניה
פסיכולוגית התפתחותית מומחית, מוכרת ע"י משרד הבריאות. סיימה פורום אבחונים
לימודי תואר שני ושלישי בארה"ב, עם התמחות ממוקדת באבחון והתערבות בגיל הרך בארה"ב ובישראל. עובדת מזה מספר שנים כפסיכולוגית התפתחותית בכירה במכון להתפתחות הילד וכן כמרצה בתכנית לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה התפתחותית (אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית תל-אביב יפו. אבני דרך הינו מרכז התפתחותי להתערבות מוקדמת. הצוות המקצועי שלנו מגיע הביתה ונותן את הטיפולים בסביבה הטבעית של הילד.

הפורום עוסק באבחונים של ילדים: אילו סוגים של אבחונים קיימים וכיצד יודעים איזה אבחון מתאים ומתי? כיצד קוראים ומבינים את תצאות האבחון? מתי כדאי לפנות לאבחון וכמה זמן אורך התהליך?

תחומי הפורום:

* אבחונים של ילדים.
* סוגי איבחונים.
* איזה איבחון מתאים ומתי.
* קריאת תוצאות האיבחון.
* מתי כדאי לפנות לאבחון ואיך....

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

כל מה שצריך לדעת על אבחונים

שאלה:  עיכוב התפתחותי או אוטיזם  -  (אפרת)


בני איתמר בן ה 4 היה אצל רופא התפתחותי ועוד אנשי מקצוע ואובחן עם עיכוב התפתחותי. יש גם ילד בן 5 שמאובחן עם אוטיזם. לפעמים אני רואה אצלו אקולליה בעיקר סביב נושא של כלי תחבורה או בצפיה בטלויזיה.גם בגן הגננת ציינה שחוזר אחריה במפגש אחרי מילה אחרונה.מבחינה חברתית הוא מאוד חברותי אך הרמת שיחה שלו עם חבר בגילו היא מאוד נמוכה.איני יודעת אם בגלל בעיית תקשורת או בגלל העיכוב בשפתי.הוא טופל גם באופן פרטי אצל קלינאית תקשורת שגם ראתה את אקולליה ואמרה שמבחינת התקשורת זה לא היה עקבי.לפעמים כן הראה יכולת תקשורת ולפעמים היה שוקע במשחק ואז גם הקשר עין היה פחות עכבי.כששאלתי את הגננת האם משחק עם ילדים או לידם ענתה לי 50-50. בנוסף כשאני לוקחת אותו איתי להביא את אחיו הקטן מהגן והוא רואה ילדים אחרים שאינם מכיר אז הוא פונה אליהם ומנסה לדבר איתם והבנתי מגיסתי שלומדת את הנושא שזה גם באופן עקרוני לא תקין.האם לפי מה שאני מתארת לך זה נשמע לך יותר עיכוב התפתחותי ושלחתי או יכול להיות גם קושי בתקשורת שמעיד על אוטיזם? איך באמת אפשר לדעת?

תשובה:  עיכוב התפתחותי או אוטיזם - ( דר רונית רוט )


שלום רב, באמת קשה לדעת לפי התיאור שלך במה מדובר. האם בנך אובחן גם על ידי פסיכולוג.ית התפתחותי.ת ונשלחה באופן מוחלט לקות תקשורת? נראה לי שאבחון של פסיכולוג.ית התפתחותי.ת נדרש להשלמת התמונה. ד״ר רונית רוט-חנניה
 X