על הספה - פורומי מומחים

פורום גיל ההתבגרות

אחותי הקטנה גבוהה ממני

פורום גיל ההתבגרות

מנהל פורום רועי אזולאי
רועי אזולאי מנחה הורים ומשפחה פרטני ובקבוצות בגישה האדלריאנית, פורום גיל ההתבגרות
בעל B.A במדעי הרוח והחברה וm.A בחינוך. מאמן אישי ומומחה לגיל ההתבגרות. מנהל פנימייה לנוער בסיכון.

ברוכים הבאים לפורום גיל ההתבגרות.

גיל ההתבגרות הינו שלב בחיים מאתגר, חשוב ובעל השפעה רבה בהתפתחות האדם, בעידן בו אנו חיים האתגר הופך למאתגר שבעתיים, הורים רבים מחפשים כילים ודרכים בכדי להצליח להתמודד עם אתגרי הגיל בצורה מיטבה ובמקביל המתבגרים עצמם רוצים לחוש את חווית הבגרות והעצמאות לה מייחלים משחר ילדותם. הפורום ישמש כקרקע פוריה להעלות סוגיות, שאלות ושיתופים מהתמודדות היום יום עם אתגרי הגיל ובכלל עם החוויה ההורית אשר מתמודדת עם שלב חדש, אחר ולעיתים לא מוכר.

בפורום אתייחס ואתן מענה התחלתי וראשוני לשלל הסוגיות שיעלו כאן, כאשר אתם מוזמנים להעלות סוגיות שונות ומגוונות עימם אתם מתמודדים.

בהצלחה!


שאלה:  אחותי הקטנה גבוהה ממני  -  (אנונימי)


אז ככה, אני בן 17 ואני 1.65, יש לי אחות בת 15 וחצי והיא 1.85. בשנתיים האחרונות מאז שהיא נהייתה גבוהה ממני היא יורדת וצוחקת עליי באופן קבוע. היא מציגה אותי לחברים שלה בתור "אח שלה הקטן" ולמרות שביקשתי ממנה להפסיק עם זה היא מתייחסת אליי בזלזול ולא באמת אכפת לה אם זה פוגע בי או לא. היא כל הזמן עוברת לידי על קצות האצבעות כדי לגרום לי להרגיש עוד יותר נמוך. יש לה עקבים של 10 ס"מ שהיא תמיד הולכת איתן באירועים משפחתיים נטו כדי שכולם יצחקו עליי. כשהיא לובשת אותם אני בקושי מגיע לה לחזה וכשכולם שואלים איך זה הגיוני שהיא אחותי הקטנה היא אומרת דברים כמו "אנחנו לא יודעים איך הוא יצא ככה, אולי לאמא היה פעם קטע עם גמד". לפני שנה בערך היה מקרה שרבנו והיא לא נתנה לי לעבור וניסיתי לדחוף אותה, והיא פשוט לא זזה. מיד אחרי זה היא דחפה אותי חזרה ופשוט עפתי על הרצפה, אז היא גילתה שהיא הרבה יותר חזקה ממני ככה שבשנה האחרונה היא מחייבת אותי לעשות בשבילה דברים אחרת היא תרביץ לי, וזה קורה באופן יומיומי. אני תמיד עושה מה שהיא מבקשת כי באמת שאין לי סיכוי מולה במכות, היא מרימה אותי מהרצפה ממש בקלות. אני שונא את ההתעללות הזאת וזה כבר לא מרגיש לי כאילו אני אחיה הגדול, מה אפשר לעשות?????

תשובה:  אחותי הקטנה גבוהה ממני - (רועי אזולאי)


שלום רב, ראשית נשמע שהתחושות שלך מתארת חוויה של פגיעה לא נעימה ואכן צריך לפעול שהדבר יפסק. בדברים שכתבת לא ציינת את ההורים ואת מקום במקום של התערבות וסיוע לשוחח עם אחותך ואיתך. אני מקווה שאתה משתף אותם ובהחלט נכון לבקש את עזרתם בנושא ההתנהגות שאתה מתאר מצד אחותך. לך אגיד , ראשית אין שום דבר לא תקין בגובה שלך ולמרות שהיא הפכה את הנושא ללעג אתה יכול להרגיש שהכול בסדר גמור. אני מציע שלצד עירוב ההורים תנסה לשוחח איתה, ממש תזמין אותה לשיחה במצב רגוע ותשתף אותה במה אתה מרגיש ועובר ותבקש ממנה לחדול מההתנהגות הזו. בהצלחה
 X