על הספה - פורומי מומחים

פורום גיל ההתבגרות

בן 17

פורום גיל ההתבגרות

מנהל פורום רועי אזולאי
רועי אזולאי מנחה הורים ומשפחה פרטני ובקבוצות בגישה האדלריאנית, פורום גיל ההתבגרות
בעל B.A במדעי הרוח והחברה וm.A בחינוך. מאמן אישי ומומחה לגיל ההתבגרות. מנהל פנימייה לנוער בסיכון.

ברוכים הבאים לפורום גיל ההתבגרות.

גיל ההתבגרות הינו שלב בחיים מאתגר, חשוב ובעל השפעה רבה בהתפתחות האדם, בעידן בו אנו חיים האתגר הופך למאתגר שבעתיים, הורים רבים מחפשים כילים ודרכים בכדי להצליח להתמודד עם אתגרי הגיל בצורה מיטבה ובמקביל המתבגרים עצמם רוצים לחוש את חווית הבגרות והעצמאות לה מייחלים משחר ילדותם. הפורום ישמש כקרקע פוריה להעלות סוגיות, שאלות ושיתופים מהתמודדות היום יום עם אתגרי הגיל ובכלל עם החוויה ההורית אשר מתמודדת עם שלב חדש, אחר ולעיתים לא מוכר.

בפורום אתייחס ואתן מענה התחלתי וראשוני לשלל הסוגיות שיעלו כאן, כאשר אתם מוזמנים להעלות סוגיות שונות ומגוונות עימם אתם מתמודדים.

בהצלחה!


שאלה:  בן 17  -  (מירב)


שלום בני בן ה 17 הוא מצד אחד ילד שמוקף חברים ומהצד השני ילד חסר בטחון שטוען שאין לו באמת הרבה חברים ושהוא איתם כי אין לו מה לעשות, אהל בפועל מבלה יום יום עם חברים ואפילו יש לו כבר מעל שנה חברה בקיצור על פניו בן 17 די תיפוסי. בשנה האחרונה הוא התקרב לילד בן גילו ויצר איתו חברות טובה וצמודה יותר מאשר יש לט עם יתר חבריו, אך לצערי הוריו של אותו ילד פנו אלי והזהירו אותי כי בנם שלהם מתעסק בגראס ובורח המון מהבית שהבן שלהם ממש ילד קשה ומתוך דאגה לבני ביקשו שארחיק את בני מהילד שלהם. לאחרונה הם שוב פנו אלי (הוריו) וציינו בפני שככל הנראה גם הבן שלי עישן יחד עם בנם גראס כי הם עקבו אחרי בנם וראו שהוא ניפגש עם בני ולאחר מכן חזר "מסטול" הביתה, הם אמרו לי שכדאי לי לשים 10 עיניים על הבן שלי כי הוא לא כזה תמים וכי הוא עושה עלי מניפולצייות בכדי שאני יאמין שהוא בסדר. במקביל לזה נחשפתי להודעות שנכנסו לפלאפון של הבן שלי ורמזו על כך שאכן גם הוא מתנסה בגראס. פניתי לבן שלי והוא טען שאכן הוא התנסה עם כמה חברים מתוך סקרנות ושהוא יודע מה ההשלכות לכך ואין לו כל כוונה לפגוע לעצמו בעתיד, עוד הוא אמר שבגלל שהוריו של חברו מסובכים עם הבן שלהם ולא יודעים מה לעשות איתו הם מחפשים לערב גם אותנו ולצייר את בני כבעייתי. הבן שלע גם סיפר לע שאכן החבר שלו מתעסק בגראס ולכן הוא כבר בקושי מסתובב איתו כי יתר החברים גם לא רוצים בחברתו של אותו הילד. אני באמת לא יודעת מה לעשות מצד אחד אני מאמינה לבן שלי ובוטחת בו ומצד שני מאוכזבת שהוא הרשה לעצמו להתנסות בגראס דבר שערער את האימון שלי בו. אני לא יודעת מה לעשות אם אכן והדבר נכון ובני מעשן גראס ומשקר אותי? כשפניתי אליו בעניין הזה והבעתי את חוסר האימון שלי בו הרוחות בבית ממש סערו והוא טען שהוא לא בקטע של סמים ולמה אנחנו בוחרים להאמין להורים של הילד ולא לו. באמת שאני וגם בעלי מרגישים בתוך סרט שאין לנו מושג איך פועלים בו. חשוב לי לציין שבעלי בטוח שבני בוחר להתנסות בגראס כי הוא אוהב את הסיכון והחברה הזאת, ומצדו פשוט לקחת את הילד ועד גיוסו לצהל להעביר אותו לפנימייה בעיר אחרת רחוק מהסביבה שלנו היום. הבן שלי כמובן לא מוכן ואפילו בבכי ביקש שנשחרר ממנו כי הוא לא כמו החבר שלו והוא לא משקר אותנו והוא אחראי למעשיו. יש לי עוד 2 בנות בת 21 ובת 9 ואני מרגישה שבגלל האוירה בבית הן די מצוברחות כאילו כל הבית התערער לי מאז שאותה האמא פנתה אלי ובעצם הסהירה אותי מפני בני שעושה עלינו מניפולציות ואינו כזה תמים.

תשובה:  בן 17 - (רועי אזולאי)


שלום רב גיל ההתבגרות ידוע כשלב סוער אשר לעיתים גורר סקרנות ופיתוי למחוזות שאנחנו כמבוגרים לא תומכים בהם. בסיפור שלך יש נק אור ונשמע שהנער בוטח בך . משתף ומאמין בקשר שלכם. אכן נוצרת נק אמביוולטנית לגהי העובדה שכאשר עשה שימוש לא מיד בה ושיתף אז זה אינו אומר שרצה לפגוע באמון. הסמכות ההורית יכוחה להתחלק למצב בו אני נוכחים בחיי הילד מרחוק וזה כאשר אנו סומכים עליו ויכולה גם להעשות מקרוב. וזה מה שיש לעשות במקרה זה להבהיר לו את עמדתכם בנוגע לחומרים אסורים, להדגיש כי הרצון הוא לסמוך ולבטוח ועם זאת להיות מעורבים באשר לאת מי פוגש, מה מהות המפגשים וכד. מחשבות על פנימייה הן מרחיקות לכת ובעיקר אינן מבטיחות דבר. לכן זו הזדמנות דווקא לחזק קשר. לעבוד ולדרוש אמון ולהדגיש כי כל מטרתכם היא טובה ובעבורו. כמו כן לעשות את הנידרש למען אווירה משפחתית טובה ונעימה . בהצלחה
 X