על הספה - פורומי מומחים

פורום גיל ההתבגרות

מה צריך להיות הבסיס לאהבת ה"עצמי" שלנו ?

פורום גיל ההתבגרות

מנהל פורום רועי אזולאי
רועי אזולאי מנחה הורים ומשפחה פרטני ובקבוצות בגישה האדלריאנית, פורום גיל ההתבגרות
בעל B.A במדעי הרוח והחברה וm.A בחינוך. מאמן אישי ומומחה לגיל ההתבגרות. מנהל פנימייה לנוער בסיכון.

ברוכים הבאים לפורום גיל ההתבגרות.

גיל ההתבגרות הינו שלב בחיים מאתגר, חשוב ובעל השפעה רבה בהתפתחות האדם, בעידן בו אנו חיים האתגר הופך למאתגר שבעתיים, הורים רבים מחפשים כילים ודרכים בכדי להצליח להתמודד עם אתגרי הגיל בצורה מיטבה ובמקביל המתבגרים עצמם רוצים לחוש את חווית הבגרות והעצמאות לה מייחלים משחר ילדותם. הפורום ישמש כקרקע פוריה להעלות סוגיות, שאלות ושיתופים מהתמודדות היום יום עם אתגרי הגיל ובכלל עם החוויה ההורית אשר מתמודדת עם שלב חדש, אחר ולעיתים לא מוכר.

בפורום אתייחס ואתן מענה התחלתי וראשוני לשלל הסוגיות שיעלו כאן, כאשר אתם מוזמנים להעלות סוגיות שונות ומגוונות עימם אתם מתמודדים.

בהצלחה!


שאלה:  מה צריך להיות הבסיס לאהבת ה"עצמי" שלנו ?   -  (מנחם גרין)


שלום רועי - אני בחור כבן 18 ואני כבר זמן רב מתחבט בשאלה שמטרידה אותי קשות, והשאלה היא - על מה צריכה להיות מבוססת אהבת ה"עצמי" שלי? האם הוא על תכונותינו החיוביות, ועלינו למצוא בעצמינו תכונות חיוביות שעוטפות אותנו - ואם תכונות אלו נייצר מערכת יחסים אוהבת בינינו לעצמינו, אם זה הוא מהות הערך עצמי שלנו א"כ אהבת עצמינו היא - "אהבה התלויה בדבר", או שמא הערכת עצמינו לא צריכה להיות מבוססת כלל וכלל, על איזה שהוא דבר, אלא היא צריכה להיות "אהבה אשר אניה תלויה בדבר", ואם כך הוא הדבר מהי הגדרתו בדיוק, ומהו הנוסחא ליישם אותה בפועל? ואגיד לך רועי - שאני לענ"ד חושב שטעות פסיכולוגית לבסס את כל ההערך עצמי שלי בתכונותיי האישיות, כיוון שכל המדד שאני יכול לבדוק אם תכונותיי הן חיוביות, זה רק ביחס לאחרים שנמצאים בסביבתי, וא"כ אין אני חושב שעלינו לבסס את כל הערך עצמי שלנו רק על דבר שהוא יחסי ולא אמיתי, וחושב אני גם שיש בזה עוד בעיה בתפיסה הזו, כי ביום שנהיה בסביבה קצת שונה ממה שהיינו עד אותו היום, אנו נגלה את עצמינו ללא כל הערכה עצמית, ומקווה שהבנת אותי כי קצת קיצרתי, בכל אופן אשמח מאד לשמוע ממך את חוות דעתך המקצועית בנידון. תודה רבה.

תשובה:  מה צריך להיות הבסיס לאהבת ה"עצמי" שלנו ? - (רועי אזולאי)


שלום רב, להערכה עצמית או דימוי פנים רבות, הביסוס שלהם הוא אוסף של חלקים ולא נוסחה. ככול שיש קורלציה בין איך שאני תופס את עצמי לבין איך שהסביבה רואה אותי הדימוי שלי יהיה גבוה יותר. אהבה עצמית זה גורם סובייקטיבי, אני חושב שאם אדם מחזיק מחשבות חיוביות ופחות שיפוטיות וביקורתיות על עצמו כך היכולת שלו לחוות שלמות תהיה רבה יותר. בהצלחה
 X