על הספה - פורומי מומחים

פורום גיל ההתבגרות

מתבגרת בת 16

פורום גיל ההתבגרות

מנהל פורום רועי אזולאי
רועי אזולאי מנחה הורים ומשפחה פרטני ובקבוצות בגישה האדלריאנית, פורום גיל ההתבגרות
בעל B.A במדעי הרוח והחברה וm.A בחינוך. מאמן אישי ומומחה לגיל ההתבגרות. מנהל פנימייה לנוער בסיכון.

ברוכים הבאים לפורום גיל ההתבגרות.

גיל ההתבגרות הינו שלב בחיים מאתגר, חשוב ובעל השפעה רבה בהתפתחות האדם, בעידן בו אנו חיים האתגר הופך למאתגר שבעתיים, הורים רבים מחפשים כילים ודרכים בכדי להצליח להתמודד עם אתגרי הגיל בצורה מיטבה ובמקביל המתבגרים עצמם רוצים לחוש את חווית הבגרות והעצמאות לה מייחלים משחר ילדותם. הפורום ישמש כקרקע פוריה להעלות סוגיות, שאלות ושיתופים מהתמודדות היום יום עם אתגרי הגיל ובכלל עם החוויה ההורית אשר מתמודדת עם שלב חדש, אחר ולעיתים לא מוכר.

בפורום אתייחס ואתן מענה התחלתי וראשוני לשלל הסוגיות שיעלו כאן, כאשר אתם מוזמנים להעלות סוגיות שונות ומגוונות עימם אתם מתמודדים.

בהצלחה!


שאלה:  מתבגרת בת 16  -  (דגנית )


שלום הבת שלי הייתה חלק מ"חבורה"של 4 בנות. לפני כ 8 חודשיים הן החליטו "לנתק איתה קשר"... הכפישו את שמה ממש עשו לה רצח אופי??. התחילה טיפול cbt לאחר 5 מפגשים אמרה שמיצתה ואינה מעוניינת יותר להמשיך ומבחינתה זה תקופה שתעבור. מאז כמעט 8 חודשים חלפו.... הנייד דומם משיחות מהתכתבויות וממפגשים חברתיים. ביהס היה מעורב היו לנו כהורים שיחות עם מנהל ביהס יועצת רכזת מחנכת. לטענתם בבהס הכל תקין , יש קשרים חברתיים והיא אינה בודדה... אני תוהה תמיד אם יש אז למה זה לא נמשך אחרי שעות ביהס? 3 הבנות אינן בכיתתה אך אנחנו גרים ביישוב קטן תיכון 1 ולכן קל היה להרוס כל קשר שיכול היה להיות.... הלכה למעשה בית ביהס ותו לא??. הלב שלי??אני על כדורי הרגעה... לרוב היא ברשת שם יש לה חיי חברה עשירים וטוענת ששם מבינים אותה. אבל מבחינתנו זה לא חיים כמובן. הצענו לה שיחות עם פסיכולגית,אימון אישי,להמשיך בcbt . היא מבחינתה מתבצרת בעמדתה וטוענת שטוב לה... מה ניתן לעשות כשאין נכונות מצידה לשינוי אורח חייה ? הרי לא ניתן להמשיך כך ... החופש הגדול מעבר לפינה והצענו לה לחפש עבודה ולו בשל היציאה מהבית אפילו ליישוב/עיר ליד.. היא לא מעוניינת. אשמח לחוות דעת. תודה רבה.

תשובה:  מתבגרת בת 16 - (רועי אזולאי)


היי דגנית , מפנייתך עולה דאגה רבה אל בתך ומצבה. יחד עם זאת ניכר שישנם פערים בצרכים, ברצונות ובהבנה של תמונת המצב הכוללת( גם מבחינת ביה"ס) . מכיוון שמדובר במתבגרת אין שום יכולת לכפות עליה טיפול נהפוך נכון לעת זו יש לכבד את דעתה בעניין גם אם זה לא תואם את דעתך /כם. יתכן שהמינון החברתי המסוים נכון לה לזמן זה וגם אם מדובר בהכחשה או בריחה מהתמודדות. כן ניתן לעבוד על שיח מכבד ומאפשר תוך הדגשת היתרונות והחסרונות שבבחירה ביחסים חברתיים במדיה. בהתייחס לליבך השבור וכדורי הרגעה, כן הייתי שוקלת הדרכה הורית עם איש מקצוע שקצת שיסייע לכם להבין את בתכם ולהגיב אל המצב בצורה מותאמת יותר. בהצלחה אירית מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, יועצת מינית, מדריכת הורים
 X