על הספה - פורומי מומחים

פורום גיל ההתבגרות

נער רגיש

פורום גיל ההתבגרות

מנהל פורום רועי אזולאי
רועי אזולאי מנחה הורים ומשפחה פרטני ובקבוצות בגישה האדלריאנית, פורום גיל ההתבגרות
בעל B.A במדעי הרוח והחברה וm.A בחינוך. מאמן אישי ומומחה לגיל ההתבגרות. מנהל פנימייה לנוער בסיכון.

ברוכים הבאים לפורום גיל ההתבגרות.

גיל ההתבגרות הינו שלב בחיים מאתגר, חשוב ובעל השפעה רבה בהתפתחות האדם, בעידן בו אנו חיים האתגר הופך למאתגר שבעתיים, הורים רבים מחפשים כילים ודרכים בכדי להצליח להתמודד עם אתגרי הגיל בצורה מיטבה ובמקביל המתבגרים עצמם רוצים לחוש את חווית הבגרות והעצמאות לה מייחלים משחר ילדותם. הפורום ישמש כקרקע פוריה להעלות סוגיות, שאלות ושיתופים מהתמודדות היום יום עם אתגרי הגיל ובכלל עם החוויה ההורית אשר מתמודדת עם שלב חדש, אחר ולעיתים לא מוכר.

בפורום אתייחס ואתן מענה התחלתי וראשוני לשלל הסוגיות שיעלו כאן, כאשר אתם מוזמנים להעלות סוגיות שונות ומגוונות עימם אתם מתמודדים.

בהצלחה!


שאלה:  נער רגיש  -  (קרן)


אנסה לתאר את בני בקצרה, מתבגר בן 17 מאז ומתמיד היה רגיש מאוד ולכן מתפרץ בעצבים לעיתים אף בוכה, כועס על כולם ולא תמיד המקרה מצדיק תגובות כאלה קיצוניות. קשה לו מאוד ברגע של כעס לשלוט על פיו ולחשוב צלול ולכן הוא מפספס את ההזדמנות לבטא את עצמו או לטעון את טענותיו כמו שצריך כי הכעס משתלט עליו מאוד ומציף אותו. על מנת להרגע הוא פשוט יוצא מהבית פעם היה יוצא מהכיתה היום הוא למד למתן את עצמו בבית הספר אך עדיין בבית קשה לו לשלוט על עצמו. אחרי שהוא נרגע הכל בסדר והוא מבין שהגזים בתגובותיו. חשוב לי לציין שהדברים אשר מכעיסים אותו בעיקר הם שהוא לא יכול לקבל את מבוקשו או שמבטלים לו דברים שתיכנן אם כועסים עליו מאוד בגלל שטעה או היה לא בסדר הוא ישר מתפרץ בזעם וכד'. עד לפני שנתיים זה היה קורה המון בבית הספר כלפי המורים, אך היום זה לגמרי מאחוריו ודווקא בבית הספר השתפר הן מהבחינה הלימודית והן מבחינה התנהגותית. עושה רושם שהוא מפונק ושצריך כל הזמן לרצות אותו אבל אני יודעת שזה לא ככה ושיש מעבר. הצענו לו ללכת לטיפול רגשי אך הוא מסרב. אני כולי תפילה שעם הגיל זה יחלוף ושהצבא ישנה אותו אבל יחד עם זאת מאוד חוששת מהעתיד. חשוב לי לציין שיש לו המון חברים ואפילו חברה קבועה והוא מאוד אהוד על חבריו. היום סוף סוף שחזרנו פחות או יותר לשיגרה הצענו לו לצאת לעבוד כי סה יעסיק אותו ויתן לו דמי כיס מכבדים אבל מרגיש לי שהוא חסר בטחון ולא יודע איך להציג את עצמו בראיון עבודה ובכלל מול זרים כי הוא די מופנם ולא ממש יודע להביע את עצמו כמו גם את הרגשות שלו.

תשובה:  נער רגיש - (רועי אזולאי)


שלום רב, גיל ההתבגרות מוכר כשלב התפתחות סוער ואמוציונלי, ישנם מתבגרים שמבטאים זאת באמצעות רגשות עזים שיוצאים החוצה בזעם.בכי וכעס. העובדה שלמד לבטא זאת במתינות מחוץ לבית מלמדת על הכוחות שיש לו ועל כך שמבין מה מותאם ומה לא, בבית זה הופך להיות סיפור שונה כיון שכולנו בבית מרגישים בטוח יותר גם לבטא רגשות שלילים. ממה שתארת לא ניתן ללמוד על אופי הדברים אך אני כן ממליץ להסתכל בגדול על מערכת היחסים בבית שמתקיימת איתו, אם אכן לדברייך מפונק ומתקשה לעשות בעצמו ובעקבות כך מתוסכל אזי זה שיעור שצריך ללמוד ואכן טיפול רגשי יכול לסייע. לצד זאת ייתכן שהאופן בו מע היחסים מתקיימת מקשה עליו ולכן אני ממליץ גם לכם ההורים לפנות להדרכת הורים ממוקדת ולקבל כלים ותובנות על האופן בו הבית מתנהל . בהצלחה
 X