על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

אחרית ימיה של אימי

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  אחרית ימיה של אימי  -  (יעל)


אימי בת 99, סיעודית לחלוטין, מתגוררת בבית אחותי ומטופלת על ידה ועל ידי גיסי. שעות העירות של אימי מעטות מאד במהלך היום. רוב השעות היא ישנה וכולנו בלחץ מכך. היא אוכלת ושותה מעט מאד, לא מדברת ולא מתקשרת כמעט. מתקשה אפילו לשבת, רוצה כל הזמן לשכב. אנו חוששים מפצעי לחץ שיווצרו, עד כה מנענו זאת. היא ממעטת בהשתנה ויציאות... אנו מתקשים לקלח אותה בגלל שאינה משתפת פעולה ובגלל שברירותה. מטפלות אינן מוכנות להשאר ולסייע בטיפולה בגלל מצבה. איננו יודעים מה לעשות! כיצד להתמודד עם הקשיים ולמנוע סבל מאימי? אנו האחיות מתגוררות במקומות שונים ברחבי הארץ והקושי גובה מחיר יקר מאחותי שמטפלת בה ביומיום. מה עושים?

תשובה:  אחרית ימיה של אימי - (שרון האס-שופטי)


יעל שלום, קראתי את מכתבך ויכולתי להתרשם ממצבה של אמא, שהגיעה לגיל מופלג ומהדאגה והמצוקה בו אתן נמצאות ואחותך באופן מיוחד. חשוב ביותר לדעת, שבמצב רפואי של אמא, אותו תיארת, אמא זכאית לשרות רפואי בבית מטעם קופת החולים. כלומר חשוב ודחוף ביותר שתיצרו קשר עם קופת החולים אליה אמא שייכת, כדי שבדחיפות ומיד יגיעו לראותה רופא/ה, אח/ות. הצוות הרפואי של היחידה לטיפולי בית, חייב להגיע בדחיפות, כדי לבדוק את אמא מבחינה רפואית ובהתאם לממצאים לייעץ לכם כיצד להתמודד וכן כדי להמשיך ולתת לכם סיוע רפואי בבית, מרגע זה ועד נשימתה האחרונה. לגבי מטפלת האם פניתן לתאגיד/סוכנות של עובדים זרים לסיעוד? אני בטוחה שניתן לסייע לכם למצוא עובדת זרה, שתסייע לכם לטפל באמא בכבוד, בפרק חייה האחרון. בברכה, שרון האס שופטי עובדת סוציאלית גרונטולוגית נייד 0524787983
 X