על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

דואגת לאבא

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  דואגת לאבא  -  (איה)


אבא שלי בן 76 נראה צעיר לגילו עצמאי ויחסית לבני גילו בריא, מצבו התחיל להתדרדר מאז שהתחילה הקורונה, ירד במשקל לא יושן ואיבד את השמחת חיים, מאדם עצמאי וחברתי הפך להיות דכאוני ומופנם, כל פעם שמרגיש קצת לא טוב מיד מבקש שנפנה אותו למיון, לפעמים מגיע למיון פעמיים ביום מאדם עצמאי הפך להיות תלותי ומבקש שמישהי יתלווה אליו לכל מקום גם כשהוא יושן קצת מבקש מישהו לידו, בנוסף לאחרונה נפטרו כמה מהשכנים שהכיר בהפרשי זמן קצרים, עדכנו כבר את הרופא משפחה ונקבע תור לפסיכולוג אחרי בדיקה נורולוגית, כואב לי עליו מאדם שעשה חיים לכולם הוא נובל לנו מול העיניים, יש סיכוי שיחזור לעצמו ? מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעזור לו?

תשובה:  דואגת לאבא - (שרון האס-שופטי)


שלום לך איה, באמת עצוב וכואב לקרוא את מכתבך והתאור כיצד אביך השתנה בחודשים האחרונים. נשמע שהוא במצוקה ובסבל נפשי רב ולך כבתו קשה מאוד לראות זאת. משבר הקורונה המתמשך גורם לפגיעה וערעור ופגיעה במצבם הנפשי של אנשים רבים בכל העולם, במידה כזו או אחרת. בתקופה זו עלו והחריפו תחושות פגיעות, בדידות, חוסר שליטה, חוסר אונים וחוסר ודאות ואיתן מצוקה קשה, דכאון וחרדה. העובדה שהבחנתם בשינוי שאביך עובר ופניתם ועדכנתם את רופא המשפחה חשובה ומשמעותית ביותר וכך גם התור שנקבע לפסיכולוג. יתכן שכדאי לשקול גם התייעצות עם רופא גריאטר, שהוא מומחה לגיל זיקנה, על מנת שיפגוש וישוחח עם אבא ואתכם, ישמע ויתרשם ממצבו וימליץ על טיפול תרופתי נפשי שיתמוך ויסייע לאבא להתחזק ולהתאושש בהדרגה מהמצב בו הוא נמצא. לשאלותייך - יש סיכוי גדול וטוב שאבא יחזור לעצמו בהדרגה. קיימים פתרונות תרופתיים טובים למצבו וניתן גם לשקול ליווי ותמיכה רגשית של שיחות, במידה וירצה. בנתים חשוב לעטוף את אבא בתשומת לב ובאהבה, עד כמה שאתם יכולים, לתת לו הרגשה שאתם מבינים אותו ואמפטיים לסבל ולמצוקה שהוא שרוי בה ולצד זה נרתמים לסייע לו, בעזרת אנשי מקצוע מתאימים, לקבל טיפול ולהתאושש בהדרגה. בריאות והצלחה רבה לך איה וכמובן גם לאביך ותפני שוב במידה ויעלו שאלות נוספות. בברכה, שרון האס שופטי עו"ס גרונטולוגית נייד: 052-4787983
 X