על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

המשך לשאלת דמנציה

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  המשך לשאלת דמנציה  -  (נעמי)


תודה שרון על תשובתך המורחבת, רק לענות לשאלותייך חמותי בת 78, אחות בכירה בפנסיה, עד לא מזמן לקיחת הכדורים היו באחריותה אך לאחר ששמנו לב שהיא משמיטה כדורים וזורקת חלק החלטנו לקחת אחריות ולוודאי שהיא לוקחת אותם. בימים האחרונים עד כדי לקיחת הכדורים בנוכחותנו הפיזית לידה. ניתן לנהל עימה שיחה אך היא לא ממש משתפת פעולה, היא רק מהנהנת בראשה או שעונה בכן או לאוו ו"בסדר". לדעתי צדקת באבחנתך שהיא לא עושה שום מאמץ לשמור על בריאותה. כמו כן לאחר שסיפרתי לגיסתי על מצבה (היא נמצאת 5 ימים אצלינו ובסופי השבוע אצל הבת שלה) הסברתי לה מה המצב היא שאלה אותי לגבי מקלחות, האם היא מתקלחת או שרק מעמידה פנים שהיא מתקלחת, ובכן מתברר שגם זו בעיה שצצה...בשיחה ביננו התברר שכך גם אימה של חמותי התנהגה בהתבגרותה ובשנים שהיא חיה בעצמה אצל חמותי. לאור זאת ודאגתי לה, זימנתי לה תור אצל רופאת המשפחה לאחר ששוחחתי איתה טלפונית על מצבה של חמותי ובעצתה קבענו לה תור כדי שתוכל לבדוק מדוע היא זורקת את הכדורים, כפי שגם את כתבת בהנחיותייך. מקווה שהיא תשתף פעולה עם מישהו/גורם שלישי ונוכל להבין מה קורה איתה. מודה לך שוב, תשובתך מאוד עזרה לי.

תשובה:  המשך לשאלת דמנציה - (0)


נעמי שלום, תודה על תשובתך לשאלותי. שמחה שתשובתי קצת סייעה. הרעיון לערב גורם שלישי בשיחה על הכדורים ואולי גם על המקלחת הוא רעיון מצויין. רופאת המשפחה יכולה למלא את התפקיד מצויין, לאחר שרתמת אותה והכנת אותה לשיחה ובטח אם היא אהודה על חמתך ומהווה אוטוריטה עבורה. נושא המקלחות והרחצה הינו עניין מאוד לא פשוט עבור אנשים עם ירידה קוגנטיבית. לכך יש סיבות שונות, שאחת מהן היא העובדה הפשוטה שהאדם הדמנטי בטוח שהוא כבר התקלח. נוכל לשמוע משפטים כמו: "הבוקר התקלחתי" - לאחר ימים ללא מקלחת. לגבי אנשים דמנטים במצב של חמותך, ניתן להגדיר ימי מקלחת ולא מדי יום, כדי להפחית מאבקים. למשל יום כן יום לא, או פעמיים בשבוע. חשוב שהימים יהיו קבועים ובפיקוח מסויים. רצוי לנסות לא להפוך את החיים, לצד האדם הדמנטי, למאבק ולשם כך ניתן להחליט על קוים אדומים מסויימים שעליהם מתעקשים. אפשר לדבר על כך בשיחה המשותפת עם הרופאה ולומר לחמותך להשתדל לסמוך עליכם, גם בגלל שהזכרון שלה פחות טוב (סביר שגם לא תזכור את השיחה עם הרופאה) וגם בגלל שאתם מאוד דואגים לשלומה ולאיכות חייה. תנסו לקבל את הסכמתה, לאפשר לכם להזכיר לה על הדברים החשובים שאותם תסכמו בשיחה. גם אם היא תשכח את השיחה, תמיד ניתן יהיה להזכיר לה שהתקיימה שיחה אצל רופאת המשפחה ובהסכמתה אתם מקפידים על כך ועל כך. בהצלחה בשיחה ואשמח להשיב על עוד שאלות. שרון
 X