על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

מה נכון לאמא שלי - אמא שלי 89 התאלמנה באופן פתאומי

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  מה נכון לאמא שלי - אמא שלי 89 התאלמנה באופן פתאומי  -  (יששכר אביבה )


שלום! אמא שלי 89, גרה בדיור מוגן כ8 שנים, התאלמנה באופן פתאומי לפני כשנה וחצי. עד אז הורי היו במחלקת עצמאים ותפקדו באופן סביר עם עזרה של מבית. מאז מות אבי חלה התדרדרות במצבה והיא הועברה מיד למחלקת תשושים, כאשר אינה משלימה עם העובדה שהיא בבית אבות וילדיה גרים בבתיהם..."מבחינתה היא לבד!". לפני כ10 ימים עברה אירוע מוחי המוגדר קל, כפי הנראה מדובר בחסימה שנוצרה כתוצאה מטרשת בכלי הדם. הדיבור משובש, יש נטייה של הגוף לימין, שפה שמוטה... כרגע היא מועמדת לשיקום, אני מאמינה שמצבה ישתפר מעט, אך גם ערה לכך שהיא איבדה חלק מהיכולות שלה ושלא תוכל לחזור לאיתנה מאחר ומצבה הלך והתדרדר טרם האירוע. אנחנו מאד מרוצים מהמקום ומהיחס. יחד עם זאת לא ניתן לספק במסגרת זאת יחס אישי. על מנת להגיע לשרותים, להתלבש, לנעול... היא זקוקה לעזרה, היא תאלץ להמתין. אם המצב יחמיר היא תועבר בסופו של יום למחלקה סיעודית לצערי הרב. השאלה הנשאלת : האם נכון במצבה להחזירה הביתה עם עובדת זרה וצמודה? האם זה נכון עבורה,? אני מתחבטת ומתלבטת ביני לביני כרגע. אחי ואחותי עוזרים מאד בביקורים ויש שיתוף פעולה מלא, כאשר כל אחד עושה את הכי טוב שהוא יודע, יכול, מאמין ... אך קשה להם להביט על האמת בפנים ולקחת החלטות ברגעים קשים אלה. אשמח לקבל עצה מקצועית. תודה רבה ושבוע טוב!

תשובה:  מה נכון לאמא שלי - אמא שלי 89 התאלמנה באופן פתאומי - (שרון האס-שופטי)


שלום אביבה, תודה רבה על השיתוף בשאלה החשובה. מאוד יכול להיות שהתשובה לשאלתך נמצאת אצל אמא, הרי בחיים שלה מדובר. לכן, להבנתי הדבר החשוב ביותר כרגע הוא לשוחח ולברר עם אמא מה היא היתה רוצה: האם לאור מצבה והצורך בהרבה עזרה היתה רוצה לעבור באופן קבוע למסגרת של מחלקה עם טיפול טוב (כפי שתיארת), אך לא אישי ולא צמוד. או לחזור לביתה/דירתה עם עזרה צמודה (24/7) של מטפלת. (כמובן שחשוב לראיין את המטפלת, לבדוק שאמא מרגישה שהיא תתאים לה מבחינות שונות, ולקבל עליה המלצות ממעסיק קודם, אם יש). במקרים רבים של אנשים במצב סיעודי או קרוב לכך, אין סיבה שלא יוכלו לקבל את הטיפול המיטבי ממטפל צמוד בביתם. לעיתים החזרה לבית הינה חשובה ביותר מבחינה נפשית ויכולה להיות לכך השפעה דרמטית בשיקום אחרי אירוע מוחי ומשברים נוספים. יחד עם זאת יש אנשים שאינם יכולים לשאת מחשבה של שהות בבית עם אדם נוסף שצמוד אליהם 24/7. מקוה שסייעתי ובמידה ויש לך שאלות נוספות תוכלי לכתוב שוב ואשתדל לענות. בהצלחה לך ולאמא. חשוב לי להוסיף לתשובתי על שאלך - שעד כמה שניתן לערב את האדם/ההורה שחווה משבר והתדרדרות תפקודית זה רצוי וחשוב ביותר. אחד הדברים המשמעותיים לאדם הוא לחוש שליטה מסוימת על חייו. כמובן שאת רוצה את המיטב עבור אמא, אך חשוב שהיא תישמע ושדעתה ורצונה תלקח עד כמה שניתן בחשבון. זה מרכיב חשוב ביותר בבריאות הנפשית. בברכה, שרון האס שופטי עו"ס גרונטולוגית נייד: 052-4787983 Email: [email protected]
 X