על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

תחבושות ובריחת שתן

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  תחבושות ובריחת שתן  -  (כמה שאלות)


שלום רב. אימי בשנות ה70 לחייה. ישנן המון בעיות בחייה ואני מתכוונת להתמקד כל פעם במשהו קטן אחר, עד שאגיע לתמונה כולה. אתחיל מבריחת שתן. מאז שהסתיים לה המחזור, אני זוכרת שהיא המשיכה ללכת עם תחבושות של אלוויז כל הזמן, 24/7. א. האם סביר שזה מעיד על דליפת/בריחת שתן? ב. האם זה דבר נפוץ? נשים שסיימו עם המחזור ועדיין הולכות עם תחבושות של מחזור (ולא משהו שמיועד לשתן)? ג. האם זה לא מזיק ללכת 24/7 עם תחבושת וכל הזמן "לחנוק" את האיזור? התחבושת מכילה בישום ושאר חומרים שגורמים לעקצוצים ואפילו לדלקת בשלפוחית (מידע כללי. לא משהו שהיא אמרה לי) אצל חלק מהנשים. זה כל הזמן דבוק לאיזורים רגישים ואינטימים. האם זה לא מחריף את המצב? האם ממה שאתה יודע תחבושת שדבוקה לאיבר המין 24/7 לא מזיקה ולא גורמת לחוסר נוחות באופן תמידי? זה נורא מדאיג אותי. אמא שלי מסוגלת לחשוב שהרבה מצבים לא תקינים הם תקינים, לכן זה עוד יותר מדאיג. ד. כיצד ניתן לדבר איתה על זה בלי לפגוע? זה מאוד קשה. ומה עלי להציע לה לעשות? היא מעולם לא ניסתה לטפל בדליפת שתן, אבל שמתי לב שהיא נמנעת לחלוטין מספורט והרבה דברים אחרים. אם אקנה לה משהו שעוזר או מתאים יותר, היא לא תשתמש בזה.

תשובה:  תחבושות ובריחת שתן - (שרון האס-שופטי)


שלום רב, חשוב לי לציין שאינני רופאה אלא עובדת סוציאלית גרונטולוגית ולכן אוכל לענות רק על חלק מהשאלות באופן מאוד כללי והן אינן במקום יעוץ רפואי. נשים רבות מעל גיל 40 סובלות מדליפת שתן. התחבושות ההגיניות משמשות נשים הסובלות מדליפת שתן ולא משמשות רק נשים בזמן הוסת - המחזור החודשי. יתכן שאמא התייעצה לאורך השנים עם רופא/ת המשפחה שלה או רופא אורולוג מומחה על פתרונות אפשריים לגבי דליפת השתן. אולי תוכלי לשוחח עם אמא בעניין מתוך הבעת דאגה ורצון להקל עליה ולברר איתה את העניין הזה בעדינות: האם התייעצה עם רופא בעניין? מה הפתרונות שהוצעו לה? האם זה מונע ממנה לעשות פעילויות שונות או שמשהו אחר מונע זאת ממנה? מקווה שיכולתי לסייע במעט. בברכה, שרון האס שופטי עו"ס גרונטולוגית נייד: 052-4787983 Email: [email protected]
 X