על הספה - פורומי מומחים

פורום הדרכת הורים

הצבת גבולות לילד בן שנה וחצי

פורום הדרכת הורים

פורום הדרכת הורים
מנהלת פורום אירית רוזנפלד אשר
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים וכמו כן מציעה טיפולים פרטניים. פורום הדרכת הורים
ההדרכה ההורית באה לסייע להורים להתנהל מול ילדיהם בחיי היום-יום בדגש על אופן ההתמודדות עם בעיות התנהגויות שונות, העצמת הסמכות ההורית, הגדרה מחדש של גבולות, כלים להתמודדות עם שלבי ההתפתחות של הילדים( כגון גיל ההתבגרות).

הפורום יעסוק בשאלות לגבי הצבת גבולות, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים וחיזוק סמכותם של ההורים בתוך המשפחה .

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

שאלה:  הצבת גבולות לילד בן שנה וחצי  -  (שיר)


שלום וברכה, הבן שלי בן שנה וחצי. ילדתי בן לפני חודש וחצי ובערך מאז ההתנהגות שלו השתנתה. הוא בוכה המון צורח ומשטתח על הרצפה. לדוגמה אני מביאה ארוחת צהריים והוא מצביע שרוצה לאכול אבל ברגע שאני שמה אותו על הכסא ומביאה לו ביס בכפית הוא מעיף את הכל וצורח. גם באמצע משחק הוא פתאום מתחיל לבכות ולזרוק את עצמו הרצפה בלי שום טריגר שהופיע קודם. אני משתדלת לא לתת תשומת לב מיוחדת לתינוק החדש לידו ומקדישה לו זמן משחק איתי אחרי צהריים אבל גם שאנו מציבים לו גבול אומרים לא הוא לא מקשיב ורק צורח ובוכה. זה מצב כבר לא נעים שמאז שחזור מהמכון ועד שהולך לישון הוא רק בוכה. לקחתי אותו לרופא לראות אם כואב משהו והכל בסדר. גם במעון אומרים שאוכלרגיל ולא בוכה בכלל. בנוסף אנחנו בחורף וקר ואי אפשר לצאת לגן משחקים אז יותר קשה בבית והדבר היחיד שמגיע זה לראות סרט במחשב אז הוא מתהפנט... אשמח ממש לעיצה דחופה בנושא, תודה

תשובה:  הצבת גבולות לילד בן שנה וחצי - (אירית רוזנפלד אשר)


היי שיר, ראשית מזל טוב על הגדלת המשפחה. נראה שבנך בן השנה וחצי עדיין מגיב לשינוי שחל בביתכם וטרם הסתגל אילו. בשל גילו הרך הוא לא מביע את המצוקה ברגשות אלא מתנהג אותה ועל כן הדרך הטובה להגיע אילו לתווך לו ולומר משהו כמו "אולי אתה כועס/ מקנא כרגע שאני עכשיו מרימה את אחיך?" חשוב להבין שמדובר בתהליך שבו כדאי להעביר לו מסרים סבלניים שיינסכו בו בטחון לגבי המקום שלו בתא המשפחתי. ההליכה לגינה או הצפייה בסרט הינם הסחת דעת( אמנם שמייצרת שקט) אך לא הפתרון לטווח רחוק. כמו כן, ההשתדלות לא לתת לתינוק תשומת לב מיוחדת אינה נכונה שכן רצוי להתנהל כרגיל ובמקביל לתווך לו את הנעשה. זמן איכות בהחלט נכון ומומלץ. בהצלחה אירית מטפלת פרטנית, זוגית ומשפחתית מוסמכת , מדריכת הורים.
 X