על הספה - פורומי מומחים

פורום הדרכת הורים

ילד בן 3.5 מדבר לא יפה לאמא שלי

פורום הדרכת הורים

פורום הדרכת הורים
מנהלת פורום אירית רוזנפלד אשר
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים וכמו כן מציעה טיפולים פרטניים. פורום הדרכת הורים
ההדרכה ההורית באה לסייע להורים להתנהל מול ילדיהם בחיי היום-יום בדגש על אופן ההתמודדות עם בעיות התנהגויות שונות, העצמת הסמכות ההורית, הגדרה מחדש של גבולות, כלים להתמודדות עם שלבי ההתפתחות של הילדים( כגון גיל ההתבגרות).

הפורום יעסוק בשאלות לגבי הצבת גבולות, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים וחיזוק סמכותם של ההורים בתוך המשפחה .

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

שאלה:  ילד בן 3.5 מדבר לא יפה לאמא שלי  -  (ל.א)


שלום, בני המתוק בן 3.5, הוא מדבר לא יפה לאמא שלי, סבתא שלו, שגרה בחול, ולסבתא שלו, השנייה ,מצד בעלי מדבר ומכבד אותה מאוד. יש הבדל בין שתיהן צריך לציין. את אמא שלי, שגרה בחול, הוא לא ראה כמעט שנתיים, למרות שהוא מאוד חברותי מסתגל מהר לסיטוואציות חדשות, הוא עונה לה לא יפה לפעמים, עומד על שלו וצועק עליה. את הסבתא השנייה הוא רואה הרבה יותר. אצא שלי, סבתא מחול, היא בן אדם דיי חסר סבלנות, היא לא תשב לספר לו סיפור או לשחק איתו בסבלנות, או להסביר לו למה לא עושים ככה או ככה ולמה כן, היא ממש. אמא של בעלי לעומת זאת, מאוד סבלנית, מסבירה וטורחת לעשות ולהסביר. לוקחת את הזמן. אני תוהה אולי בגלל זה הוא מתנהג כך עם אמא שלי? היא נפגעת מאוד מזה, ועונה כמו ילדה קטנה, "לא צריך" אל תדבר איתי", " לא רוצה לדבר איתך", תכבד אותי" ועוד.... זה יוצר לחצים בבית, גם ביני לבין אמי, כי היא מאוד אקטיבית, אין סבלנות, והיא מלחיצה את עולם סביבה, אני אוהבת את אמא שלי מאוד מאוד אבל קשה לי להיות בקצב שלה. והיא נפגעת כשאני אומרת לה. אשמח לעזרה.

תשובה:  ילד בן 3.5 מדבר לא יפה לאמא שלי - (אירית רוזנפלד אשר)


שלום לך, ראשית אתייחס לקשר עם הילד כיוון שלשם כך התכנסנו, נראה שהשוואה בין הסבתות והתנהלותם מול הילד, מיותרת. זהו מצב טבעי שילד מול סבתא אחת מגיב כך, ומול סבתא השנייה מגיב באופן אחר. בהחלט יתכן שתגובת בנך מושפעת ממזגה של אמך וכן מהעובדה שלא התראה עימה שנתיים(על אף היותו חברותי וליכולות שלו להסתגל לסיטואציות חדשות ). חשוב לקחת בחשבון שלהתחיל לחנך את הסבתא ככל הנראה לא יוביל לפתרון אלא עשוי להסלים את הבעיה. נראה שיש להניח לסבתא ולאפשר לה למצוא את הדרך לתקשר עם הילד. ואם כבר לסייע לתהליך זה ע"י שימוש במודלינג- בהתנהלות שלך מול בנך. בכך שהיא תצפה בקשר שלך מולו, ואולי זה עשוי לתת לה רעיון לאיך אפשר אחרת. דבר נוסף שניתן לעשות זה לתווך לילד את הסבתא ואת הכוונה שלה מאחורי המילים והעלבונות. הרי בסופו של דבר היא מעוניינת בקשר עימו, אלא שהגישה שהיא מכירה, אינה מותאמת. לגבי הקשר שלך עם אימך נראה שגם שם יש עבודה אך זו כבר שאלה לפורום אחר. בהצלחה אירית
 X