על הספה - פורומי מומחים

פורום הדרכת הורים

ילד בן 4 מדבר בצורה לא יפה

פורום הדרכת הורים

פורום הדרכת הורים
מנהלת פורום אירית רוזנפלד אשר
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים וכמו כן מציעה טיפולים פרטניים. פורום הדרכת הורים
ההדרכה ההורית באה לסייע להורים להתנהל מול ילדיהם בחיי היום-יום בדגש על אופן ההתמודדות עם בעיות התנהגויות שונות, העצמת הסמכות ההורית, הגדרה מחדש של גבולות, כלים להתמודדות עם שלבי ההתפתחות של הילדים( כגון גיל ההתבגרות).

הפורום יעסוק בשאלות לגבי הצבת גבולות, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים וחיזוק סמכותם של ההורים בתוך המשפחה .

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

שאלה:  ילד בן 4 מדבר בצורה לא יפה  -  (נוגה)


ילדי בן 4 וחודשיים, רק השנה עלה לגן עירייה.ילד מאוד נבון וחכם .בחודשיים האחרונים החל לדבר אלינו לא יפה (מטומטם,חמור,תשחקו) וכשמתוסכל לבעוט ולנשוך. הבוקר איתו הפך ממש סיוט הוא פשוט עושה את המוות,לא מוכן לצחצח שיניים,לא מוכן להתלבש,מחקה אותנו כל הזמן וצוחק.ניסינו להתעלם, ניסינו לדבר (וגם אז הוא מזלזל וצוחק עלינו),ניסינו להעניש.כלום לא עוזר. אני מרגישה שהסמכות ההודית נפגמה ולא ברור לי אפילו למה.כי עד לפני כמה חודשים הייתי יכולה לדבר ולהסביר והוא היה מבין מופנים.אך לא מזלזל ומרביץ ומקלל. אשמח לעצה

תשובה:  ילד בן 4 מדבר בצורה לא יפה - (הילה שבורון)


שלום נוגה. זו תקופה קשה לכולם וחוסר היציבות משפיעה מכל כיוון. יחד עם זאת, ודווקא בגלל חוסר היציבות בחוץ, מאוד חשוב להיות ברורים כמה שניתן בתוך הבית. כדאי שתתחילו ב"ישיבת צוות" שבה תחליטו איזו התנהגות מקובלת , ואיפה יש גבולות גמישים. החליטו ביחד איך נכון להגיב על התנהות שאיננה מקובלת בשום מצב. חשוב שתהיו אחידים, לפחות לישור הקו. ואז שבו איתו, ביום שהוא במצב טוב ורגוע ואמרו לו שהתנהגות זו לא מקובלת עליכם (בחרו דבר אחד או שניים ולא רשימה ארוכה. לדוגמה- אסור לקלל ולצעוק עליכם). אמרו לו מה יקרה בדיוק אם יקלל (לא יהיה מסך בערב,לדוגמה). כאשר מסרב לצחצח שיניים או להתלבש, אמרו לו בצורה ברורה ורגושה- אנחנו מחכים שתצחצח. כלום לא יקרה ולא נתייחס אליך עד שתצחצח. נשמו עמוק והמתינו. הוא בסוף יצחצח כי יצטרך את תשומת הלב שלכם. הכי חשוב שתהיו רגועים. זה יקח יומיים שלושה אבל הוא יתיישר. בהצלחה!
 X