על הספה - פורומי מומחים

פורום הדרכת הורים

סבתא שהנכדה מגרשת אותה

פורום הדרכת הורים

פורום הדרכת הורים
מנהלת פורום אירית רוזנפלד אשר
מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים וכמו כן מציעה טיפולים פרטניים. פורום הדרכת הורים
ההדרכה ההורית באה לסייע להורים להתנהל מול ילדיהם בחיי היום-יום בדגש על אופן ההתמודדות עם בעיות התנהגויות שונות, העצמת הסמכות ההורית, הגדרה מחדש של גבולות, כלים להתמודדות עם שלבי ההתפתחות של הילדים( כגון גיל ההתבגרות).

הפורום יעסוק בשאלות לגבי הצבת גבולות, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים וחיזוק סמכותם של ההורים בתוך המשפחה .

הפורום אינו מהווה תחליף להתייעצות עם איש מקצוע ואינו מספק אבחון או טיפול, אלא מהווה מקום לקבלת תמיכה והכוונה.

שאלה:  סבתא שהנכדה מגרשת אותה  -  (גל)


אני סבתא פעילה ומעורבת לילדה בת 3.הנכדה טיפוס דעתני ועומדת על שלה מתמיד ועתה לאחר שנולד לה לפני חודש אח הכל מקצין.יש לה התקפי זעם פתאומיים בהם היא בוכה וצורחת לאורך זמן.כבר שבועיים כשאני באה אליה היא לפתע וללא כל סיבה צועקת- סבתא לכי מפה.גם אם אני הולכת לחדר אחר היא צווחת שאני אלך מהבית. אני לא נעלבת אך לא יודעת איך להגיב.אודה לעצתך.

תשובה:  סבתא שהנכדה מגרשת אותה - (הילה שבורון)


שלום גל. התנהגותה של נכדתך נשמעת נורמטיבית ותואמת את הסיטואציה. לא כתבת כמה זמן זה נמשך אבל המעבר לתפקיד האחות הגדולה אינו פשוט לילדים רבים. היא צריכה לחלוק את היחס ותשומת הלב של המבוגרים וילדים רבים חווים זאת כאיום, הם לא תמיד יכולים להבין שיש לכולם מספיק אהבה לשני הילדים, ורק הזמן יוכיח. היא כנראה מרגישה מספיק בטוחה מולך בשביל לבטא את הפחד והתסכול מולך בידיעה שלא באמת תלכי ותעזבי אותה. אני מציעה ראשית לדבר איתה על זה. שזה משמח שנולד אח אבל גם קת עצוב ואולי יכול לעורר פחד. ושמותר לה לבטא כל רגש כלפי המצב החדש. רצוי לתת לה מילים שיחליפו את ההתנהגויות. אפשר לתת לה בובות תיאטרון /יד שתוכל לעשות משחקי תפקידים של המשפחה החדשה (ילדים רבים בליבם מקווים שהאח יעלם והמחשבה מאוד מפחידה אותם ואם "עושים הצגה על מישהו אחר" יכולים לבטא את המשאלה הזו בצורה בפחות מאיימת ורואים שאף אחד לא התמוטט). כמו כן מציעה לסייע לה להרגיש את היתרונות של אחות גדולה. מה היא יכולה לעשות והתינוק לא - לאכול גלידה, לשבת "עם הגדולים" לארוחה. חשוב שהיא תבין ותרגיש את היתרונות של המצב החדש. ובעיקר- לתת לה זמן להתסגל. גם היא צעירה מאוד. הרבה בריאות!
 X