על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

בבקשה תעזרו לי מבלי לשפוט

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  בבקשה תעזרו לי מבלי לשפוט  -  (ניצן)


היי אני נשואה כמעט 3 שנים כשהתחתנתי רציתי כל כך להביא ילדים ורק חיכיתי לזה, פתאום הרצון הזה הפך לחרדה של ממש, כל פעם שחשבתי שאני בהריון הייתי מסתגרת בבית עם התקפי חרדה קשים מאוד ובכי והיסטריה כמה אני בן אדם רע ומה דפוק בי. אני לא רואה את עצמי בעתיד בלי ילדים ואני אומרת שהחלום שלי זה 4 ילדים אבל אני פוחדת פחד מוות וכל פעם אני פשוט דוחה את הנושא הזה ואומרת לעצמי אולי זה ישתנה ויעבור ואני ארצה מתישהו. אבל עברו כמעט 3 שנים וכלום לא משתנה. הפחדים שלי הם זה כשאני אלד אני פתאום אבין שאני אמא ואני לא ארצה את התינוק ואני אבכה כל היום. אני פוחדת להיות בדיכאון של אחרי לידה. אני פוחדת מהמצב הכלכלי הקשה שאני לא אוכל להסתדר. אני פוחדת להפסיק להיות אני ולהפוך להיות רק אמא. הפחד הזה ספציפית נובע בגלל שכל החיים שלי שמעתי "ברגע שאת אמא אין יותר את, את לא יכולה לחשוב על עצמך רק על הילד" אני פוחדת שלי ולבעלי לא יהיה זמן איכות והנישואים יהפכו להיות הורות (גם בעלי פוחד מזה) אני פוחדת להכנע לפחד ולוותר על להביא ילדים. אני פוחדת שבגלל שאם אני אהיה בחרדות וקשיים הילד שלי לא יהיה מאושר או שאני אדפוק לו את האישיות והוא יגדל להיות כמוני דפוק. אני מרגישה אשמה שיש נשים שהיו נותנות הכל בשביל להביא ילד ואני בעצם מזלזלת במתנה שבורא עולם נתן לי (ולא בגלל זה אני אביא ילדים) יש מישהי שחוותה משהו כזה?  

תשובה:  בבקשה תעזרו לי מבלי לשפוט - (0)


הי לך, את מתארת מציאות נפשית מאד מורכבת וקשה להכלה סביב נושא היריון ואימהות. ניכר מדברייך שהחוויה השלטת היא של פחד מפני העתיד, החשש שלא תוכלי לעמוד במשימה של ההורות כפי שאת מצפה מעצמך, שתתחרטי ולא תוכלי לסגת. אני יכולה להבין את זה. זה באמת מפחיד לפעמים להיות הורה (אם כי זה בהחלט לא רק מפחיד אלא בעיקר מאד מתגמל). לפעמים ההכחשה כמנגנון של הגנה היא דבר יעיל שכן הכחשה עוזרת לנו לעשות דברים שיכולים להיות מפחידים או מסוכנים עבורנו. למשל, על מנת להיכנס לרכב, לעלות על הכביש ולנהוג, עליי להכחיש באופן לא מודע את האפשרות והסבירות שאפגע בתאונת דרכים. אך לפעמים מנגנון ההכחשה האוטומטי לא מתפקד כהלכה מכל מיני סיבות (למשל אירועי חיים קודמים) ואז אנחנו חשופים מאד לחרדות שלנו. במקרה כזה צריך לפנות לטיפול וללמוד כיצד להכיל את הפחד ולהחזיר אותו למקום ממנו בא, מבלי שינהל את חיינו. אז לכן המלצתי לך היא אכן לפנות לעזרה של איש מקצוע. את מחזיקה את הקושי הזה זמן רב. מגיע לך ללמוד איך להתגבר עליו ולהמשיך בחייך.
 X