על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

בעלי לא קם בלילות לילדה

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  בעלי לא קם בלילות לילדה  -  (חן)


ביתי בת שנתיים ומאז שנולדה רק אני קמה אליה בלילות,והרבה. בעלי מתעקש שיש לו בעית שינה ומאוד קשה לו לקום בלילות,גם בצבא היו לו הרבה ריבים ובעיות בגלל שלא הצליח להתעורר לשמירות בלילות. הוא טוען שלא שומע שום דבר ולא מצליח לקום. הבעיה שהוא גם לא מנסה ומוותר לעצמו ואני נושאת בכל הנטל. יש מה לעשות?

תשובה:  בעלי לא קם בלילות לילדה - (0)


סוגיית החלוקה בנטל בין בני הזוג, ככל שמדובר בגידול ילדים, הינה סוגיה רלבנטית כמעט בכל בית. זאת ועוד, נושא השינה בפרט (מי קם לילד) מעסיק הורים רבים משום שהקימה בלילה יכולה להיות מתישה ומרגיזה ואף לפגוע ביכולת לתפקד יום למחרת. בשנתיים הללו את מתארת שקמת אליה לבדך ואני תוהה מה השתנה כעת בחיים שלך או במחשבות שלך שאת פותחת שוב את הנושא? האם הדבר קשור באופן רחב יותר בקשר ביניכם, בשאלה לגבי חלוקת העומס וכיו"ב? אם כך הדבר, אני מציעה לפתוח את הדברים ולשוחח על כך. חשוב להבין, אם באמת יש לבעלך קושי מהותי לקום ולשמוע את הילדה, האם זה נכון להתעקש שיתחיל לעשות זאת כעת? מה הרווחים והמחירים של שינוי כזה? ואם את סבורה שהוא מתחמק מלקום בלילות ומוצאת עצמך כועסת עליו שוב ושוב- האם את יכולה לומר לו זאת ולברר איתו מה ניתן לעשות בעניין? שאלה נוספת שעלתה לי בצד העניין- מדוע ביתכם אינה ישנה לילה שלם בגיל זה? בגילה, על פניו, היא בהחלט יכולה לישון לילה שלם- הן לטובת עצמה והן לטובת ההורים שלה. אציע לכם בחום, אם אין בעיה ספציפית המקשה על כך, לעבור איתה תהליך של מעבר לשנת לילה רצופה. לילה טוב.
 X