על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

התינוק שלי לא נרדם בלילה.

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  התינוק שלי לא נרדם בלילה.  -  (מראם)


ילדתי לפני כשבוע, ב 15/3/2021, היתה לי ירידה משמעותית מבחינה נפשית, בכי לא נשלט כשאין סיבה ברורב לכך, בנוסף אני בוכה בכל פעם התינוק שלי בוכה לזמן ממושך. במהלך היום הוא אוכל וישן אך בלילה לא נרדם וכל הזמן בוכה עד כדי כך שאף אחד יכול להרגיע אותו. לא אני ולא אבא ולא סבתא. וזה גורם לי להרגיש בתסכול וייאוש וכמו שאמרתי בכי ועצבות אני מנסה למצוא דרך שתרגיע אוץי וסיבה למה שאני עוברת עם התינוק שלי.

תשובה:  התינוק שלי לא נרדם בלילה. - (רחלי שרון גרטי)


אמא יקרה, תחילת החיים של תינוק היא ארוע משמעותי וקיצוני בכל מיני מובנים- פיזית, רגשית, משפחתית- ומה לא. אחרי לידה הגוף עדיין מתאושש מהאירוע ולוקחים שבועות עד שהאיזון שהופר שב (לא סתם המציאו את ההגדרה משכב לידה- 6 שבועות. את ילדת לפני שבוע!) בנוסף, היצור הקטן לא מגיע עם הוראות הפעלה ולא דומה לשום דבר שהיה בעבר (גם אם יש ילדים גדולים דרך אגב, כי כל תינוק מביא איתו משהו אחר). אני מאמינה באמת שהמצב עם הזמן יילך וישתפר, למרות שזה לוקח את הזמן שלו וצריך להיות סבלנית ועם חמלה כלפי עצמך. אני חושבת שאולי הקושי יכול להצטמצם אם תפרשי אחרת את בכיו של התינוק. מתיאורך אני חשה שאת מרגישה אולי תסכול כי אינך מצליחה למנוע או להפחית את הבכי שלו. אבל בכי הינו סוג של תקשורת, של שפה. ברור שאנחנו רוצים לתת מענה לצורך שעולה דרך הבכי אבל זה בסדר שזה לוקח זמן להבין ולהרגיע. אם ניתן יהיה להפחית את רמת החרדה שלך ושל המשפחה סביבך- זה יכול לדעתי לעזור. אם את חוששת שיש בעיה את בהחלט יכולה לפנות לרופא ולבדוק את התינוק. אבל בדיקות פשוטות שלך בשלב זה הן יעילות גם כן- האם הוא אוכל? האם יש יציאות? האם הצבע שלו חיוני? האם יש עלייה במשקל? לאט ובסבלנות נסי ללמוד מה עוזר יותר ומה פחות- הקשיבי לבכיו. אם הוא מתקצר בעקבות משהו שניסית- נסי ממנו עוד. את תסללי כך את הדרך המתאימה לתינוקך ולך, וזוהי בעצם תחילתה של מערכת היחסים שלכם ושלו עם העולם. אם המצוקה שלך אינה עוברת- פני לאיש מקצוע, טיפת חלב או איש טיפול. אינך צריכה לסבול לאורך זמן ויש מה לעשות. בהצלחה.
 X